Kobiety w pracy bardziej zazdrosne i zawistne niż mężczyźni

zazdrosc pracaKto jest bardziej zazdrosny o sukcesy kolegów i koleżanek? Kobiety czy mężczyźni? Z badań wynika, że w to kobiety odczuwają większą zazdrość i zawiść w stosunku do innych kobiet w pracy. Obie płcie zazdroszczą jednak współpracownikom umiejętności społecznych.

Z przeprowadzonych w trzech krajach (Hiszpania, Holandia i Argentyna) badań wynika, że w środowisku pracy najbardziej zazdrościmy osobom tej samej płci. O ile w przypadku mężczyzn nie ma jednoznacznych cech, które wywołują zazdrość o kolegę, o tyle w przypadku kobiet, można wskazać pewne zależności. Otóż kobieta, będzie bardziej zazdrosna o koleżankę, jeśli ta jest atrakcyjna. Będzie zaś bardziej zawistna, jeśli koleżanka ma większą siłę i jest jednostką bardziej dominującą.

Okazało się też, że najbardziej zazdrościmy sobie umiejętności komunikacji z innymi ludźmi – czyli przede wszystkim tego, że inni ludzie nas lubią.

Zazdrość i zawiść – zarówno w pracy jak i wżyciu codziennym – prowadzą do szeregu innych, negatywnych emocji. Potrafią wywołać gniew, frustrację, poczucie winy a nawet doprowadzić do zachowań aspołecznych. Wiążą się z upokorzeniem i niskim poczuciem własnej wartości. Są to do tego emocje, które generowane są w całości przez nas samych. Jak sobie z nimi poradzić? Przyjrzyj się temu o co jesteś zazdrosny i spróbuj zastanowić się, co sprawiło, że ta osoba osiąga większe sukcesy. Rozwijaj swoje kompetencje tak, by jej dorównać. Wykorzystaj zazdrość, jako ścieżkę rozwoju!

źródło:livescience.com

Tagi: