Czego potrzeba by odnieść sukces na tym stanowisku?

rp_odrzucenie-na-rozmowie31.jpgTo pytanie, zadane podczas spotkania rekrutacyjnego, może pomóc ci zdobyć wymarzoną pracę!

Kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną, Twoim celem jest zdobycie pracy. Celem Twojego potencjalnego pracodawcy jest zdobycie jak najlepszego i najbardziej efektywnego pracownika. Pracodawca chce wiedzieć, że osoba, której będzie płacić, przyniesie do firmy wartość, a jej praca przełoży się na lepsze wyniki finansowe firmy. Dlatego tak dużą uwagę, pracodawca zwraca na motywację, zaangażowanie i chęć odniesienia sukcesu w nowej pracy.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest nie tylko to, jak odpowiadasz na zadane pytania, ale również to, w jaki sposób je zadajesz. Wykorzystaj moment i pokaż, że poważnie myślisz zarówno o firmie jak i o swojej roli jako pracownika. Pytaniem, które spełnia obie te funkcje i jednocześnie daje ci mnóstwo informacji na temat potencjalnego pracodawcy, jest pytanie o to, co jest konieczne do odniesienia sukcesu w firmie. W jaki sposób, pracodawca (tudzież kierownik) wyobraża sobie idealnego pracownika za 3-6 miesięcy. Czego oczekuje?

Tak zadane pytanie pokazuje, że:

Wysłuchaj uważnie odpowiedzi – pozwoli ci ocenić, czy to, co proponuje pracodawca jest w zgodzie z tym, czego ty sam oczekujesz po pracy.

Tagi: