Twój szef może uczynić cię głupszym!

mozgPracujesz w stresującym środowisku z szefem, który jest bardzo wymagający, nieskory do pochwał i generuje wysoki poziom napięcia? Uważaj! Twój mózg może się z czasem w takich warunkach zdegenerować!

Dr Fiona Kerr z University of Adelaide, specjalista w zakresie neurologii twierdzi, że praca w mocno stresującym środowisku ma bardzo zły wpływ na nasz mózg. Chodzi tu przede wszystkim o to, że zalewany codziennie kortyzolem i adrenaliną mózg zaczyna się zmieniać – przytępia nasze emocje i zdolności uczenia się. Kerr twierdzi, że hormony, które wydzielają się podczas stresu, działają jak kurtka przeciwdeszczowa – nie dopuszczają do naszego mózgu sygnałów z zewnątrz (ta jak kurtka nie dopuszcza wilgoci). W efekcie nie tylko nie jesteśmy w stanie przyswajać nowych informacji, ale mamy również problem z wykorzystaniem istniejącego w nas potencjału. Innymi słowy mówiąc, z dnia na dzień stajemy się głupsi niż byliśmy.

Nasz mózg w sprzyjającym środowisku, które go aktywizuje, rozwija się – nie tylko uczymy się nowych rzeczy, ale również uczymy się jak wiązać w inny sposób fakty, które już znamy. Pod wpływem stresu, ta zdolność naszego mózgu powoli zanika i przechodzi w fazę uśpienia. Zdaniem specjalistki, to właśnie ten proces odpowiada za to, że wiele osób tkwi w stresującej pracy, zamiast ją zmienić – po prostu nie dostrzegamy już innych możliwości.

źródło:news.com.au

Tagi: