Etapy procesu rekrutacyjnego – na którym odpadasz i jak sobie pomóc?

rp_smutny-absolwent3.jpgSzukanie pracy to nie tylko przeglądanie ogłoszeń rekrutacyjnych i wysyłanie CV. To cały proces złożony z kilku etapów, a przesłanie CV jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Aby dostać pracę musisz jeszcze przejść rozmowę kwalifikacyjną (Assessment bądź kilka rozmów) oraz wynegocjować odpowiednie warunki pracy i wynagrodzenie. Każdy z tych etapów może zakończyć się telefonem „zdecydowaliśmy się na innego kandydata”. Jak zdiagnozować, który z etapów twojej rekrutacji jest najtrudniejszy i jak pomóc sobie w tym, by szukać pracy bardziej efektywnie?

Brak telefonu w odpowiedzi na CV

Jeśli wysyłasz sporo CV, ale nikt nie oddzwania i nie zaprasza cię na spotkanie, to problem zdecydowanie leży w Twoim CV. Błędy, które możesz popełniać to:

Aby zdiagnozować gdzie naprawdę leży problem, możesz zrobić kilka rzeczy:

rp_kosz-cv.jpg

Brak zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne

Niektóre firmy od razu po analizie CV zapraszają kandydatów na spotkanie. Inne przeprowadzają jeszcze wstępny wywiad rekrutacyjny przez telefon i dopiero na tej podstawie podejmują decyzję czy spotkają się z kandydatem. Jeśli rekruterzy do Ciebie dzwonią, ale nie dochodzi do spotkania, to problem może leżeć w tym, w jaki sposób prezentujesz się w rozmowie telefonicznej i jakich odpowiedzi udzielasz.

Po co najczęściej przeprowadza się wstępny wywiad rekrutacyjny przez telefon?

W jaki sposób możesz sabotować rozmowę telefoniczną?

Po każdej rozmowie telefonicznej, zapisz sobie o co cię pytano. Po kilku takich rozmowach, będziesz mieć przegląd tego, jakie pytania najczęściej padają i co na nie odpowiadasz. Przeanalizuj to. Niekiedy wystarczy po prostu być nieco bardziej energetycznym i radosnym przez telefon. Może jednak okazać się, że problem leży w poziomie wiedzy i umiejętności. Zweryfikuj zatem wtedy to, co napisałeś w CV. Być może rekruterzy dzwonią, bo napisałeś, że biegle znasz angielski, a jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że ledwo dukasz?

rp_poczta-glosowa3.jpg

Odpowiedź odmowna po pierwszej rozmowie rekrutacyjnej

Jeśli dochodzi do spotkania, ale zazwyczaj odpadasz po pierwszym spotkaniu rekrutacyjnym, to oznacza, że nie radzisz sobie w bezpośrednim kontakcie a osoby, które zaprosiły cię na spotkanie rekrutacyjne, spodziewały się (po lekturze CV), nieco innej osoby.

Powody z jakich rekruterzy odrzucają kandydata to brak określonych kompetencji, niedopasowanie kandydata do organizacji czy brak określonych cech osobowości. Pamiętaj jednak, że te wszystkie powody mogą zdarzać się raz na czas, a nie stale. Jeśli za każdym razem jesteś odrzucany po pierwszym spotkaniu, to problem na 99,9% leży we wspomnianych poniżej 4 powodach:

  1. Negatywne pierwsze wrażenie (zły ubiór, zapach, spóźnienie się bez powiadomienia),
  2. Rozczarowanie rekrutera Twoimi kompetencjami (okazuje się w trakcie rozmowy, że w CV nieco nakłamałeś, twój zakres obowiązków był znacznie mniejszy, niż wynikało to z CV),
  3. Brak motywacji do pracy (nie odrobiłeś lekcji i nie dowiedziałeś się niczego o firmie. Nie jesteś zaangażowany w proces rekrutacyjny i na pracy w tej firmie ci nie zależy, nie masz energii, motywacji i od progu narzekasz),
  4. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe (lub oczekiwania względem warunków pracy),

Co z tym zrobić? Prowadź statystykę – notuj w co byłeś ubrany, jak przygotowałeś się do spotkania, co wiedziałeś o firmie i jak odpowiadałeś na pytania. Po kilku rozmowach będziesz mieć już pogląd na to, co się dzieje. Zacznij zmieniać poszczególne elementy – począwszy od stroju i wyglądu zewnętrznego, przez przygotowanie do spotkania po analizę CV i tego o co cię pytają. Wyciągaj wnioski. Zapisuj braki kompetencyjne jakie pojawiły się w trakcie spotkania rekrutacyjnego.

rp_wywiad-pytania31111.jpg

Odpowiedź odmowna po drugiej rozmowie kwalifikacyjnej

Docierasz do drugiego, trzeciego etapu rekrutacji, ale mimo to, nie dostajesz propozycji pracy? Oznacza to, że udaje ci się być jednym z wąskiego grona wybrańców, ale okazuje się, że jednak inny kandydat ubiegł cię w walce o stanowisko. Co może o tym decydować?

Jeśli odpadasz po II etapie rekrutacji, koniecznie zacznij zwracać uwagę na swoje zachowanie. Notuj pytania, jakie są ci zadawane i analizuj w domu swoje odpowiedzi. To jedyny sposób na to, by coś zmienić. Możesz również zacząć zadawać więcej pytań – łącznie z takimi, które powiedzą ci, jakie wątpliwości względem ciebie ma Twój rozmówca (np. „jakie mają Państwo wobec mnie wątpliwości, które nie pozwalają Państwu zaprosić mnie do współpracy?”).

Pamiętaj, szukanie pracy to proces, a ty musisz być tu najlepszym strategiem!

Tagi: