Nie chcesz w przyszłości mieć problemów z pracą? Zawieraj przyjaźnie!

rp_starszy-pracownik43.jpgOsoby starsze szukają pracy dłużej niż młode. I to nierzadko znacznie dłużej. Z badań prof. Connie Wanberg (Uniwersytet w Minessocie) osoby w wieku 50 lat szukają pracy o 5,8 tygodnia dłużej niż osoby w wieku 30-49 lat i aż 10,6 tygodnia dłużej niż ci, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Wina niekoniecznie leży w tym, że starszych pracowników się nie chce, lecz w tym, że starsi mają mniej znajomych.

Z analiz profesor Wanberg wynika, że siła społecznego oddziaływania u młodych ludzi jest po prostu większa – mają oni więcej szans na to by dowiedzieć się o nowym stanowisku pracy oraz więcej opcji na to, by zostać do pracy poleconym. Poza tym, na zmniejszenie potencjału starszych osób wpływ ma też to, że im jesteśmy starsi, tym dłużej zostajemy w jednej firmie –w  efekcie, przy zmianie pracy okazuje się, że nasze umiejętności nieco się zdewaluowały. Nie jesteśmy po prostu już tak na bieżąco, jak osoby młodsze – zwłaszcza, jeśli chodzi o technologię.

Co radzi prof. Wanberg? Przede wszystkim należy zawsze dbać o nowe kontakty i być aktywnym – mimo wieku. Warto tez stale podwyższać kompetencje i co chwilę uczyć się nowych rzeczy – dzięki temu, nawet po 50.tce nie wypadniemy z obiegu!

Tagi: