Brak możliwości awansu – kiedy podawać to jako powód odejścia na rozmowie kwalifikacyjnej

rp_odrzucenie-na-rozmowie31-460x307.jpgDlaczego zdecydował się Pan szukać nowej pracy? – to pytanie zawsze pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli szukasz pracy, aktualnie ją posiadając. Musisz się zatem na nie przygotować. W jakich sytuacjach to, że nie masz szans na awans w obecnej firmie jest dobrym powodem, a kiedy lepiej tego nie mówić?

Brak możliwości awansu – dobry powód

O tym, że szukasz nowej pracy, bo w starej nie jesteś w stanie awansować ma sens tylko wtedy, kiedy aplikujesz na stanowisko o wyższym statusie lub szerszych kompetencjach niż to, które obecnie zajmujesz. W sytuacji kiedy aplikujesz na wyższe stanowisko (np. z senior specjalisty na menedżera) twoja motywacja do zmiany pracy jest zgodna z tym, co proponuje ci potencjalny nowy pracodawca.

Brak możliwości awansu – kiedy o tym nie mówić?

Wtedy, kiedy aplikujesz na stanowisko na tym samym poziomie, które obecnie zajmujesz. Pozornie mogłoby się wydawać, że taki powód świadczy o twojej ambicji i chęci rozwoju, ale dla rekrutera (czy tym bardziej menedżera) to sygnał, że być może będziesz oczekiwał tego awansu i to w dość krótkim czasie (przecież z obecnej firmie pozycja cię nie zadowala). Takie oczekiwania z perspektywy pracodawcy są dość ryzykowne, bo po pierwsze może nie mieć przestrzeni na to, by planować sukcesję (np. w razie odejścia menedżera jest już inny kandydat na jego stanowisko) a po drugie, twoja kandydatura rozważana jest na stanowisko niższe i istnieje ryzyko, że nie masz wymaganych kompetencji na to, by objąć stanowisko wyższe, jakiego oczekujesz.