48% pracowników w Polsce planuje zmianę pracy

rp_narzekacze.jpgZ najnowszego badania Endered-Ipsos Barometr Pracownika 2015 wynika, że Polacy nie boją się utraty pracy, czują się w tym zakresie bezpiecznie, ale ze względu na wysoki poziom niezadowolenia z pracy, duża część z nas chce tą pracę zmienić. Najczęściej jesteśmy niezadowoleni z pensji. W zasadzie najbardziej spośród wszystkich 14 badanych krajów.

Czy Polacy są szczęśliwi w pracy?

Generalnie nie. Z badania wynika, że jesteśmy w trójce najbardziej pesymistycznie nastawionych krajów (za Francją a przed Włochami). Aż 41% badanych Polaków chce pracę zmienić a 7% już aktywnie jej szuka. I to niezależnie od tego, czy chodzi o stanowiska operacyjne czy menedżerskie. Połowa badanych uważa, że bez problemu znalazłaby pracę na podobnym do zajmowanego obecnie stanowisku i podobna ilośc osób nie obawia się ani o przyszłość firmy ani swojego stanowiska.

Skąd zatem to niezadowolenie z pracy?

Jeśli nie boimy się o utratę pracy. Jeśli nie stresuje nas możliwość utraty źródła zarobków – tak częsta u pracowników krajów, które gorzej poradziły sobie z kryzysem, to skąd to niezadowolenie? Jak zwykle problem leży w wynagrodzeniu. Jesteśmy najbardziej niezadowolonym z pensji krajem w Europie. Brak zadowolenia deklaruje 58% Polaków. W innych badanych krajach problemem bywa zbyt długi czas pozostawania w pracy oraz zagrożenie jej utratą.

Chcesz zmienić pracę? Zrób to teraz!

Teraz mamy najlepszy okres na poszukiwania nowej, lepszej pracy. Bezrobocie spadło, pracy jest sporo a zbliżający się okres świąteczny napędza koniunkturę. Nie licz jednak na to, że po jej zmianie będziesz super zadowolony – skoro prawie 60% Polaków i tak narzeka na pensję to są szansę , że o ile poprawisz swoją sytuację, to nadal nie będziesz w pełni zadowolony. Warto jednak próbować!