4 rzeczy, które kobiety mogą zrobić, by podnieść swoje pensje

rp_pieniadze-szczescie3111.jpgKobiety są wynagradzane gorzej niż ich koledzy w pracy. Częściowo są same sobie winne, bowiem rzadziej starają się o podwyżkę, podają niższe oczekiwania finansowe i większość z nich zgadza się na warunki, jakie proponuje im przyszły pracodawca (negocjuje wg. Linda Babcock, z Carnegie Mellon University) tylko 7% kobiet, a aż 57% mężczyzn. W jaki sposób kobiety mogą sobie pomóc by zarabiać więcej? Przy okazji poniedziałku popatrzmy na statystyki w nieco krzywym zwierciadle.

  1. Zatrudnić się u szefa, którego pierwsze (i jedyne) dziecko to córka

Pensje kobiet zatrudnionych u szefów, dla których pierworodne dziecko to córka rosną. Jeśli jednak szef ma syna to pensje spadają.

  1. Zaglądać do kieliszka.

Kobiety, które piją alkohol, zarabiają średnio o 14% więcej niż ich koleżanki – abstynentki. Na szczęście wystarczy umiarkowane wylewanie za kołnierz.

  1. Pracować w firmie, która powoli idzie na dno.

W takiej sytuacji kobieta ma znacznie większe szanse na awans. Kobiety promowane są wtedy, kiedy firma ma się gorzej.

  1. Zachować panieńskie nazwisko.

Nawet jeśli wyszłaś za mąż, zachowaj nazwisko panieńskie. Jak wynika z holenderskich badań (Tilburg Institute for Behavioral Economics Research) kobiety, które zachowały panieńskie nazwisko oceniane są jako bardziej niezależne, odpowiedzialne i ambitne. I zarabiają statystycznie więcej.

Tagi: