3 sposoby na pokazanie zaangażowania na rozmowie kwalifikacyjnej

rp_odrzucenie-na-rozmowie31.jpgZ badania Gallupa, o którym pisaliśmy jakiś czas temu wynika, że większość pracowników nie jest zaangażowanych w swoją pracę. W efekcie nie przykładają oni wagi do pełnionych przez siebie obowiązków, nie angażują się w życie firmy i są mniej produktywni niż pracownicy, których łączy z firmą więź zaangażowania. Trudno się zatem dziwić, że przy rekrutacji z reguły wygra osoba bardziej zmotywowana do pracy w firmie – nawet jeśli będzie mieć nieco słabsze kompetencje niż konkurent. Jak zatem pokazać swoją motywację i zaangażowanie?

Jest na to kilka sposobów i niestety wszystkie wymagają rzeczywistego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej (czyli poświęcenia na to czasu). Lepiej jednak poświęcić godzinę i mieć na rozmowie szanse, niż iść na spotkanie (które również zajmuje czas) bez żadnego przygotowania. Jak zatem można pokazać zaangażowanie i motywację do pracy na rozmowie kwalifikacyjnej?

1.Przygotowanie z wiedzy o firmie

Jeśli wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne bez odwiedzenia witryny firmowej swojego rozmówcy, to najlepiej odwołaj spotkanie. Nie masz szans na dobrą propozycję. Sprawdzenie wiedzy o firmie i tego, czy kandydat zadał sobie trud sprawdzenia czym firma się zajmuje to podstawa badania motywacji do pracy. Sama strona internetowa też często nie wystarczy. Wpisz nazwę firmy w gogle – sprawdź, czy pojawiły się jakieś nowe informacje na jej temat, zgoogluj rekrutera i dowiedz się ile czasu już pracuje w tej firmie. Poświęć godzinę by poznać podstawowe pojęcia związane z branżą jeśli się na tym kompletnie nie znasz. Ta wiedza i tak może przydać ci się w przyszłości – nawet jeśli w tej firmie nie dostaniesz pracy.

2.Przygotowanie branżowe

Wiedza o tym, co dzieje w się w branży, jakie nowości zostały wprowadzone, jak wygląda jej rozwój, kto jest największym graczem na rynku i jaka jest jej przyszłość to również dowody na to, że ten obszar zawodowy cię interesuje i chcesz się z nim związać. Przeczytaj zatem kilka najnowszych artykułów branżowych, przeglądnij nagłówki i dowiedz się, kto jest konkurencją twojego potencjalnego pracodawcy.

3.Przygotowanie odpowiednich pytań do osoby prowadzącej spotkanie

Nie mniej ważne są pytania, które możesz zadać po zakończeniu rozmowy. One również świadczą o zaangażowaniu w pracę. Przede wszystkim chodzi tu o pytania dotyczące firmy i jej planów (np. jakie są plany rozwojowe firmy na najbliższe 5 lat), funkcjonowania stanowiska (co będzie świadczyć o tym, że osoba na tym stanowisku osiągnęła sukces), zakresu zadań (czy czynności A i B również wchodzą w zakres kompetencji na tym stanowisku?) czy zespołu pracowników (ile osób pracuje w zespole, do którego kandyduje). Nie skupiaj się na pytaniach dotyczących ciebie (np. czy są szanse na awans), a na tych, które dotyczą ciebie w tej firmie (jakie kompetencje chcieliby Państwo, by osoba na tym stanowisku zdobyła w przeciągu najbliższych kilku lat?).

Tagi: