Zostać zwolnionym to wstyd?

rp_zwalnianie-pracownika-stres3.jpgWedług ostatnich analiz wykonanych przez serwis LinkedIn, osoby w wieku 25-35 lat (tzw. Milennialsi) rzadko kiedy powiedzą na rozmowie kwalifikacyjnej prawdę na temat tego, że zostały zwolnione. To grupa, która na temat przyczyn odejścia z pracy (szczególnie zwolnienia) kłamie najczęściej.

Nie bardzo lubimy przyznawać się do tego, że zwolniono nas z pracy. 56% osób (jak wynika z badania) stara się skłamać na temat tego, że zostały zwolnione. Jednak osoby w wielu 25-35 lat kłamią najczęściej – aż 70% z nich stara się ukryć prawdę. Mało tego, prawie 35% chce obrócić zwolnienie na swoją korzyść, tak próbując przedstawić sytuację, by wyszło na to, że to oni się zwolnili.

Dlaczego wstydzimy się zwolnienia z pracy? Bo traktujemy  je jako porażkę, choć przecież nie zawsze musi tak być. Bywamy zwalniani z różnych powodów – redukcji etatów, cięć budżetowych, a w ekstremalnych przypadkach również dlatego, że szefowa zazdrości nam chłopaka – nie zawsze jest to wina pracownika. Mimo tego, powiedzieć o tym na rozmowie kwalifikacyjnej nieco wstyd. Wam również?

Tagi: