Uważaj, gdzie wysyłasz swoje CV!

rp_kradziez-praca.jpgBBC przeprowadziło ciekawy eksperyment – podając fałszywą ofertę pracy zgromadziło 107 aplikacji, z czego 61 zawierało wystarczającą ilość danych osobistych, by można było dokonać kradzieży tożsamości. Uważajcie gdzie wysyłacie swoje CV!

Kilkukrotnie pisaliśmy o różnego rodzaju przekrętach i wyłudzeniach, których dokonują ludzie żerujący na naiwności i desperacji bezrobotnych. Tego typu sytuacje zdarzają się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Wielkiej Brytanii również.

BBC zamieściło ogłoszenie o poszukiwaniu office managera. Oczywiście nie jako BBC, ale jako fikcyjna firma, która tak naprawdę nie istnieje. Wystarczyło poświęcić 5 minut na sprawdzenie firmy w Internecie, by zorientować się, że to oszustwo. Mimo tego aż 107 osób przesłało swoje CV. A większość dostarczyła takich danych, na które można by było otworzyć np. konto w banku.

Zrobiono to po to, by uświadomić osobom poszukującym pracy, jak łatwo dają się zmanipulować i jak bezrefleksyjnie odpowiadają na ogłoszenia, nie zadając sobie nawet trudu sprawdzenia, do kogo wysyłają swoje poufne dane.

Chcesz wysłać swoje CV do firmy, o której nigdy nie słyszałeś?

Przeczytaj 9 wskazówek, które powinny cię zaalaramować!