Uważaj, gdzie wysyłasz swoje CV!

kradziez praca3 Uważaj, gdzie wysyłasz swoje CV!BBC przeprowadziło ciekawy eksperyment – podając fałszywą ofertę pracy zgromadziło 107 aplikacji, z czego 61 zawierało wystarczającą ilość danych osobistych, by można było dokonać kradzieży tożsamości. Uważajcie gdzie wysyłacie swoje CV!

Kilkukrotnie pisaliśmy o różnego rodzaju przekrętach i wyłudzeniach, których dokonują ludzie żerujący na naiwności i desperacji bezrobotnych. Tego typu sytuacje zdarzają się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W Wielkiej Brytanii również.

BBC zamieściło ogłoszenie o poszukiwaniu office managera. Oczywiście nie jako BBC, ale jako fikcyjna firma, która tak naprawdę nie istnieje. Wystarczyło poświęcić 5 minut na sprawdzenie firmy w Internecie, by zorientować się, że to oszustwo. Mimo tego aż 107 osób przesłało swoje CV. A większość dostarczyła takich danych, na które można by było otworzyć np. konto w banku.

Zrobiono to po to, by uświadomić osobom poszukującym pracy, jak łatwo dają się zmanipulować i jak bezrefleksyjnie odpowiadają na ogłoszenia, nie zadając sobie nawet trudu sprawdzenia, do kogo wysyłają swoje poufne dane.

Chcesz wysłać swoje CV do firmy, o której nigdy nie słyszałeś?

  • Sprawdź jej witrynę internetową – powinna zawierać NIP lub KRS. Sprawdź czy taka firma faktycznie figuruje w rejestrze CIDG lub KRS,
  • Nie wysyłaj CV na adresy w darmowych skrzynkach mailowych,
  • Wpisz adres domeny firmy w bazę whois i sprawdź czy przypadkiem nie należy do osoby prywatnej (to nie znaczy, że firma jest na pewno fałszywa, ale powinno cię zaniepokoić)

Przeczytaj 9 wskazówek, które powinny cię zaalaramować!