Przerzucanie odpowiedzialności – największy wróg twojej kariery

winaCzy jesteś odpowiedzialny za swoje zachowania, decyzje i emocje? Czy może przerzucasz odpowiedzialność na innych? Osoby o silnym charakterze, które osiągają zamierzone cele zawsze czują się odpowiedzialne i potrafią odróżnić to, co jest zależne od nich od tego czego zmienić nie mogą. Jak przerzucanie odpowiedzialności może zrujnować Twoją karierę?

Przerzucanie odpowiedzialności na rodzinę

„To mama poleciła mi te studia”, „To rodzice chcieli bym został prawnikiem”, „Nie mogę wyjechać do innego miasta, bo rodzina mi nie pozwoli” – takie myślenie powoduje, że tkwisz w zastanej sytuacji i obarczasz winą najbliższe otoczenie. Ani nic nie zmieniasz ani nie budujesz relacji.

Przerzucanie odpowiedzialności na sytuacje zewnętrzną

„Zmieniłabym pracę, ale na rynku jest ciężko”, „Jakby nie ten rząd, to na pewno miałbym lepszą pracę”, „Gdybym mieszkał w innym mieście byłoby lepiej”, „Nie mam jak szukać pracy, bo ja szef się dowie to mnie zwolni”. Każde to zdanie to po prostu odbarczenie się i wymówka na to, że nic nie robisz, by zmienić swoją sytuację. OK. może i na rynku jest ciężko, ale jakoś innym się udaje. Mimo rządu, niektórzy mają dobrą pracę. Jeśli to wina miasta, to zawsze możesz się przeprowadzić. Przerzucanie odpowiedzialności na sytuacje zewnętrzną to nic innego jak wymówka, by nic nie robić.

Ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za siebie wiedzą, że czasem w życiu zdarza się coś, na co nie mają wpływu – ale wiedzą, że ich reakcja na to wydarzenie (emocjonalna, związana z zachowaniem) to wyłącznie ich odpowiedzialność. Są w stanie wybrać odpowiednią, zamiast oskarżać cały świat o to, że im się nie udało. Ludzie odpowiedzialni wiedzą, że popełniają błędy i próbują się na nich uczyć i są świadomi decyzji, które podejmują. Nie wskazują na innych palcem mówiąc „to twoja wina”.

A jak często tobie zdarza się przerzucać odpowiedzialność? Czy jesteś pewien, że podejmujesz świadome decyzje?

Tagi: