Za krótkie doświadczenie – kiedy i tak wysłać CV?

rp_CV-pomoc3111.jpgW wielu ogłoszeniach o pracę pojawia się wśród wymagań oczekiwany poziom doświadczenia zawodowego. Czy wysyłać CV, jeśli go nie spełniasz? Tak, ale bądź rozsądny – każdy poziom doświadczenia, ma swoją „tolerancję”.

Jakiego poziomu doświadczenia oczekują najczęściej pracodawcy?

W ogłoszeniach rekrutacyjnych pojawiają się najczęściej następujące sformułowania:

brak doświadczenia zawodowego – w takiej sytuacji, pracodawca chce przyuczyć pracownika. Najczęściej też, chce mu mało (lub mniej) zapłacić, niż musiałby wyasygnować dla osoby z doświadczeniem. Dlatego na takie ogłoszenie, warto wysyłać CV wtedy, kiedy faktycznie nie masz doświadczenia albo masz go nie więcej niż 2 lata (a bardzo zależy ci na tej właśnie firmie). W przypadku dłuższego doświadczenia, twoja kandydatura może zostać odrzucona przez wzgląd na przewidywane oczekiwania finansowe lub na to, że pracodawca będzie się bał, że zamiast się uczyć, będziesz się „szarogęsił”. Często również w takich przypadkach – jeśli firma jest młoda – twój przełożony miałby mniej doświadczenia niż ty i będzie się bał cię zatrudnić.

2 lata doświadczenia zawodowego – to znak, że pracodawca nie chce żółtodzioba. Chce osobę, która ogarnia temat i szybko wejdzie w rolę, a jednocześnie jest młoda, elastyczna i nie będzie chciała od razu być kierownikiem. Na takie ogłoszenie warto wysłać CV jeśli masz przynajmniej ponad rok doświadczenia i nie więcej niż 5 lat (bo tak naprawdę, jeśli masz go więcej, to cofniesz się w karierze).

5 lat doświadczenia zawodowego – to już oznaka tego,że pracodawca szuka seniora. Osoby, która bywała w różnych sytuacjach zawodowych i umie sobie z nimi radzić. To osoba z wiedzą i doświadczeniem, które może wnieść do firmy. Warto wysyłać CV jeśli masz minimum 3,5 roku i nie więcej niż 10 lat doświadczenia.

10 lat doświadczenia zawodowego – rzadka opcja, ale jednak niekiedy się pojawia. Od takiej osoby oczekuje się szerokiej wiedzy merytorycznej i na tyle doświadczenia, że nic jej już nie zaskoczy. To znak, że stanowisko jest odpowiedzialne. Warto wysłać CV jeśli masz minimum 7 lat doświadczenia, ale jesteś w stanie udowodnić, że to doświadczenie było naprawdę szerokie. Przy 5 latach doświadczenia, kiedy pracodawca wymaga 10 lat – raczej twoje CV zostanie odrzucone.

Tagi: