Druga rozmowa kwalifikacyjna – na co się przygotować?

rp_odrzucenie-na-rozmowie3.jpgJesteś już po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej i dostałeś zaproszenie na kolejne spotkanie? Na co się przygotować i na co uważać?

Zaproszenie na II etap kwalifikacji – co to oznacza?

Po pierwszym spotkaniu rekrutacyjnym otrzymałeś zaproszenie na kolejne. Oznacza to, że spośród wszystkich kandydatów, z którymi spotkała się firma, przeszedłeś pozytywnie wstępną weryfikację i firma widzi w Tobie potencjalnego kandydata na pracownika. Nie oznacza to jednak, że już masz pracę – to jedynie poziom bliżej niej.

Ile osób zapraszanych jest na drugi etap rozmów kwalifikacyjnych? Nie ma tu jednej reguły  – najczęściej jest to kilka osób (4-6), spośród których firma planuje wybrać pracownika. Zazwyczaj 1-2 osoby są ocenione najwyżej (i stanowią pierwszy wybór firmy) a pozostałe, to tzw. zabezpieczenie – na wypadek, gdyby osoby, na które firma najbardziej liczy, nie poradziły sobie na II etapie (co się często zdarza).  Zaproszenie na II etap jest sygnałem, że firma uważa, iż poradziłbyś sobie na stanowisku pracy.

O ile na pierwszym etapie, porównuje się kandydata do wymagań stanowiska i oczekiwań firmy (czyli nieco mniejsze znaczenie ma to, jak wygląda twoja konkurencja) o tyle na II etapie jesteś porównywany do innych osób, które przeszły do II etapu – w ty momencie wybierana jest osoba najlepsza z tych, które zostały na II etap zaproszone. To ważne, bo nie tylko musisz być dostatecznie dobry do pracy, którą ci oferują, ale również lepszy od innych, by pracę dostać. Sprawę utrudnia to, że nie znasz swojej konkurencji. Dlatego, o ile firma porównuje cię do innych, ty musisz porównywać się do najlepszych standardów jakie możesz sobie wyobrazić.

rp_rozmowa41-460x337.jpg

Dla firmy II etap rozmów to dla firmy okazja do tego, by:

Dla kandydata II etap to okazja do:

Jak wygląda II etap rozmów kwalifikacyjnych?

Niestety tu również nie ma reguły. Najlepiej dopytać o to, wtedy, kiedy dostajesz telefon z zaproszeniem na spotkanie. Jeśli nie zareagowałeś szybko i nie dopytałeś, możesz też – przed spotkaniem – zadzwonić i dopytać o to czy powinieneś się jakoś przygotować, coś przynieść. Z reguły, firmy wyjaśniają jak będzie wyglądało II spotkanie i kto będzie na nim obecny.  Możesz spodziewać się:

rp_rozmowa51-460x306.jpg

Podczas II etapu, firma:

Pytania, których możesz się spodziewać na II etapie:

Uważaj w szczególności na: