29% referencji jest fałszywych

rp_poczta-glosowa3.jpgZamieszczasz w CV informacje o tym, do kogo pracodawca może zgłosić się po referencje? A może zdarza ci się umieścić telefon do nieistniejącej osoby? Uważaj! Rekruterzy sprawdzają referencje i jeśli trafią na fałszywe, to skreślają kandydata.

Z badania przeprowadzonego przez serwis CarrerBuilder wśród pracowników działu HR wynika, że aż 29% referencji, na które napotykają rekruterzy w czasie prowadzenia procesu rekrutacyjnego to referencje fałszywe. Osoby, do których kandydaci odsyłają rekruterów po prostu nie istnieją. To, że takie fałszywe referencje albo powodują odrzucenie kandydatury albo przynajmniej mocno ją podważają nie trzeba chyba wspominać.

Wśród realnych referencji aż 69% powoduje, że potencjalny pracodawca zmienia opinie o kandydacie. 47% na mniej pochlebną. Dlatego trzeba dobrze decydować o tym, komu dajemy władzę nad tym, by wypowiadał się o naszej pracy! Na szczęście co czwarta referencja przekłada się na to, że pracodawca zaczyna lepiej myśleć o kandydacie. 31% rekruterów twierdzi, że to, czego się dowiedzieli o kandydacie w procesie rekrutacji nie wpłynęło na decyzję o przyjęciu kandydata.

Tagi: