Samobójstwo w pracy – najbardziej narażone zawody

suicideStres, depresja, frustracja poczucie braku wyjścia z sytuacji doprowadzają wiele osób do ostateczności – podjęcia decyzji o pobawieniu się życia.  Coraz częściej, samobójstwa popełniane są w miejscu pracy – jest to sygnał tego, że dla wielu osób to właśnie praca zawodowa stała się główną przyczyną  narastającej frustracji i depresji. W jakich zawodach samobójstwa w miejscu pracy zdarzają się najczęściej?

Z analizy przeprowadzonej w USA wynika, że najczęściej decyzję o odebraniu sobie życia w pracy podejmują pracownicy służb cywilnych – strażacy, policjanci, pracownicy służb miejskich. Współczynnik samobójstw  w pracy jest w tej grupie 3 razy wyższy niż w innych zawodach. Na ryzyko rozwinięcia depresji prowadzącej do samobójstwa narażone są też osoby często pracujące samotnie i z dala od ludzi – drwale, rolnicy, rybacy. Trzecią najbardziej narażoną grupą są pracownicy konstrukcyjni i mechanicy – szczególnie ci, związani z przemysłem automotiv. Współczynnik samobójstwa dokonywanych w pracy jest 15 razy większy w przypadku mężczyzn niż kobiet.

W Polsce, choć nie mówi się o tym głośno, współczynnik samobójstw jest dość wysoki. W 2014 roku życie odebrało sobie ponad 6000 osób. Podobnie w 2013 (przy czym śmierć w wyniku wypadku drogowego poniosło o połowę mniej osób – ponad 3000). To o około 2000 osób rocznie więcej niż w poprzednich latach.   W tych 6000 osób w 2014 roku, aż 554 osoby odebrały sobie życie z przyczyn ekonomicznych a 171 w związku z utratą pracy.

Tagi: