Czy Polacy mogą wrócić z emigracji?

rp_emigracja-wyjazdy3.jpgOd lat w mediach przewija się temat wyjeżdżających do pracę za granicę Polaków. Było już wiele pomysłów na temat tego, jak można zachęcić emigrantów do powrotu. Ostatni sondaż PAP mówi jednak, że w zasadzie, szans na to nie ma żadnych.

„Co skłoniłoby cię do powrotu do kraju?” – pytano mieszkających w Londynie Polaków. Większość z nich odpowiedziała, że niestety nic. Część  mogłaby wrócić, gdyby miała zapewnioną pracę z dobrą pensją. To nic, jest wyrazem frustracji tym, że nawet pozornie „dobra praca” w Polsce nie gwarantuje poziomu życia jaki można uzyskać na emigracji. Obawą emigrantów jest również to, że w przypadku utraty pracy w Polsce, ze znalezieniem kolejnej może być problem. Na emigracji znalezienie nowego zatrudnienia jest łatwiejsze.

Z badania Work Service co piąty Polak rozważa wyjazd za chlebem. Wśród osób do 35 roku życia, myśli o tym aż 75%. Z badania agencji pracy wynika, że wyjechało już 6,4% Polaków (w zeszłym roku wskaźnik wynosił 5%).  Większość osób rozważających wyjazd to osoby z wykształceniem podstawowym, ale nie brakuje też osób z wyższym wykształceniem i kwalifikacjami. W odróżnieniu jednak o emigracji z lat 90-tych, teraz nie jeździmy za granicę po to, by zrobić i wrócić lecz by zostać i podnieść standard życia.