Częste zmiany pracy – pomagają czy nie?

pracaKilkukrotnie pisaliśmy już o problemie związanym z częstą zmianą pracy. Czy takie sytuacje pomagają w karierze czy przeszkadzają?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu większość osób, przez całe swoje życie zawodowe związana była z niewielką ilością firm, o tyle obecnie młodzi ludzie zmieniają pracę po kilku miesiącach, a osoba która w danej firmie przepracowała kilka lat uznawana jest niemalże za weterana. Jak częste zmiany pracy mają się do szans zatrudnienia? Pomagają czy nie?

Pracodawcy u „skoczków” najbardziej obawiają się braku lojalności i zaangażowania. Częste zmiany pracy mogą również świadczyć o tym, że pracownik ma problemy z adaptacją do nowego miejsca pracy lub po świetny pierwszym wrażeniu, jego kompetencje okazują się mocno rozdmuchane. Z drugiej strony, zmiany pracy to nowe doświadczenia, konieczność bycia elastycznym i – z reguły – większe doświadczenie w różnych branżach. Jak zatem oceniają „bycie skoczkiem” rekruterzy?

Z badania przeprowadzonego przez Bullhorn wynika, że niestety niezbyt dobrze. Po przeanalizowaniu odpowiedzi od ponad 1500 rekruterów, okazało się, że aż 39% z nich uważa, że bycie skoczkiem to największa przeszkoda w zatrudnieniu. Większa nawet niż bycie bezrobotnym od roku (co za największą przeszkodę uważa 31% rekruterów) i duże przerwy w zatrudnieniu w CV (28%).

Jeśli zatem masz w swoim doświadczeniu zawodowym już kilka zmian pracy, zadbaj o to, by kolejne miejsce pracy wybrać tak, byś mógł zostać w nim nieco dłużej – to pokaże w przyszłości, że potrafisz również związać się z firmą. Jeśli masz zaś w CV kilka epizodów pracy trwającej zaledwie kilka miesięcy, zdecyduj się na CV funkcjonalne i nie prezentuj wszystkich miejsc pracy wraz z datami zatrudnienia. Taka zasłona dymna może odwrócić uwagę od tego, że często pracę zmieniałeś i zredukować obawy rekruterów.

Tagi: