5 wskazówek jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne

rp_wywiad-pytania31111.jpgTeoretycznie rozmowa przebiegła pomyślnie, a jednak nie dostałeś pracy? Nie rozumiesz dlaczego, a przecież nie było żadnej wpadki podczas spotkania i wszystko wydawało się przebiegać jak po maśle? Być może – choć odpowiadałeś na pytania – to wcale nie udzielałeś na nie odpowiedzi! To częsty błąd, który powoduje, że po 20 minutach spotkania, osoba prowadząca spotkanie traci nadzieje na uzyskanie odpowiedzi na zadawane pytania. Jak zatem odpowiadać na pytania tak, by faktycznie udzielać na nie odpowiedzi?

1.Słuchaj pytań aktywnie

Na czym polega aktywne słuchanie? Przede wszystkim na tym, że koncentrujesz się na rozmówcy, nie przerywasz mu, a by upewnić się, że wszystko dobrze zrozumiałeś, zadajesz pytania i stosujesz parafrazy. Aktywne słuchanie po prostu pozwala ci zrozumieć, o co osoba rekrutująca cię pyta.

Przykład braku aktywnego słuchania: osoba rekrutująca pyta „proszę opowiedzieć nam sytuację, w której w projekcie za który Pan odpowiadał pojawiły się jakieś problemy”. Kandydat odpowiada „Jak zarządzaliśmy projektami, to nigdy nie było żadnych problemów. Czasem ktoś czegoś na czas nie doniósł, ale to koledzy już załatwiali”.

Pytanie nie dotyczyło tego, co działo się ogólnie w projektach oraz tego, co robili inni pracownicy. Odpowiadający zdaje się nie rozumieć pytania. W takiej sytuacji osoba pytająca prawdopodobnie powtórzy pytanie raz jeszcze, ale jeśli nie uzyska konkretnej informacji, przejdzie dalej, z poczuciem, że kandydat nigdy projektów nie prowadził lub unika konfrontacji. Tymczasem, gdyby kandydat dopytał o to, jakiego rodzaju trudności chodzi, wyjaśnił na czym polegała jego odpowiedzialność – wrażenie osoby pytającej byłoby zupełnie inne.

2.Skup się na odpowiedzi na zadane pytanie

Nie musisz odpowiadać w tej samej sekundzie, w której usłyszałeś pytanie. Ważniejsze od tempa odpowiedzi jest to, byś odpowiedział na zadane pytanie i udzielił pełnych i wyczerpujących wyjaśnień. To twój czas i dla osoby, która zadała pytanie ważniejsze jest to, że przygotujesz odpowiedź niż to, czy będziesz w niej super szybki.

3.Odpowiadaj konkretnie

Ogólniki, rozbudowane opisy zostaw sobie na randkę. Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie biznesowe. Twój rozmówca chce wiedzieć co umiesz, czego chcesz, jakie masz oczekiwania i jak w efekcie możesz przyczynić się do rozwoju firmy. Odpowiedzi powinny być precyzyjne i konkretne. Przykładowo – jeśli twój rozmówca pyta cię, dlaczego chcesz odejść z obecnej firmy, skup się na konkrecie (np. jeśli chcesz awansować, powiedz o tym, jeśli pragniesz nowych zadań również). Nie opowiadaj o tym, że w zasadzie to jest dobrze, ale chcesz się rozwijać, a niby nie możesz, kiedy chodzi o pieniądze itd.

4.Nie pływaj po tematach

Jedno pytanie to jedna odpowiedź. Skoncentrowana na temacie, konkretna, na temat. Nie rozwlekaj się i nie zaczynaj opowieści i historii. Nie skacz z tematu na temat – trzymaj się głównego wątku. Jeśli odpowiedź wymaga kilku szczegółów, uporządkuj je i omów po kolei. Nie dopuść do tego, by w Twojej wypowiedzi pojawił się chaos, nikt bowiem (łącznie z tobą), nie będzie wiedział co tak naprawdę odpowiedziałeś.

5.Nie unikaj odpowiedzi

Dlaczego nie pracuje Pani już w poprzedniej firmie? Bo umowa się skończyła. Czy to znaczy że to Pani nie chciała ej przedłużyć czy może szef? A jakoś tak wyszło, że nie przedłużyliśmy.” – taka odpowiedź decydowanie świadczy o tym, że masz coś do ukrycia. Nie zdarzają się bowiem tego typu sytuacje w codziennym życiu. Niekiedy podczas rekrutacji padają kłopotliwe lub trudne pytania – dlatego musisz się do takiej rozmowy przygotować. Przeczytać swoje CV, sprawdzić gzie masz luki, braki, co może budzić wątpliwości, zastanowić się, jak odpowiesz na najbardziej typowe pytania rekrutacyjne. Unikanie odpowiedzi czy pływanie po tematach daje jedno wrażenie – że kłamiesz. A takiego pracownika raczej się nie zaprasza do współpracy.

Tagi: