Jak skrócić okres wypowiedzenia?

odejscie3 Jak skrócić okres wypowiedzenia?Chcesz zmienić pracę, ale w obecnej pracujesz już kilka lat i obowiązuje cię trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czy da się go skrócić? W jaki sposób?

W zasadzie jedynym sposobem na skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika, jest zawarcie z pracodawcą porozumienia i rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia  stron. W takim dokumencie, trzeba zapisać datę zakończenia stosunku pracy.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na skrócenie okresu wypowiedzenia?

Tak, pracodawca może odmówić pracownikowi skrócenia okresu wypowiedzenia. Nie musi tego motywować (najczęstszą przyczyną jest konieczność obsadzenia stanowiska, które zwalnia pracownik).

Jak zatem można poradzić sobie z taką sytuacją?

  • Przede wszystkim porozmawiać z pracodawcą i postarać się wspólnie ustalić strategię działania. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie, że rozwiązanie umowy nastąpi z dniem znalezienia nowego pracownika, co może nastąpić szybciej niż za trzy miesiące. Dla pracodawcy trzymanie pracownika „na siłę” najczęściej nie jest również korzystne, bo zdaje on sobie sprawę z tego, że taki pracownik może być mniej efektywny. Podczas rozmowy z pracodawcą o skróceniu okresu wypowiedzenia:
  • Zapewnij go o tym że będziesz intensywnie pracował do końca (to nie tylko marchewka dla szefa, ale również sygnał tego, że wiesz, że mógłbyś się obijać. Większość pracodawców woli pracownika krócej, ale intensywniej, niż przez trzy miesiące i bez wyników),
  • Postaraj się wypracować z szefem wspólny plan poradzenia sobie z twoim odejściem,
  • Jednym ze sposobów może być zaproponowanie szefowi współpracy zdalnej lub po godzinach (jeśli zamierzasz podjąć nową pracę) w celu wdrożenia nowego pracownika do pracy – taka dodatkowa pomoc może być karta przetargową do skrócenia okresu wypowiedzenia.