Mam odpowiednie kwalifikacje a nie dostałem pracy – dlaczego?

rp_odrzucenie3.jpgTo, że kandydat nie otrzymał pracy bo nie posiadał odpowiednich kwalifikacji jest dość naturalne. Co jednak sądzić o odrzuceniu naszej kandydatury w momencie, kiedy spełniamy wszystkie warunki, a na rozmowie kwalifikacyjnej nikt nie złapał nas na braku kompetencji? Z jakich powodów nasza kandydatura mogła zostać odrzucona. Najczęstsze powody to:

Nieodpowiednie nastawienie

Masz kwalifikacje, ale brakuje ci zaangażowania i zapału, jakiego oczekuje pracodawca. Być może również w inny sposób wyobrażasz sobie stanowisko pracy niż będzie w rzeczywistości wyglądać. Dopasowanie pod tym względem jest dla firmy bardzo ważne – wystarczy, że powiesz jasno, że pewne aspekty pracy nie będą przez ciebie wykonywane ( bo, np. nie uważasz, że powinno to być w zakresie twoich obowiązków, a firma wybierze kogoś, kto nie ma takiego problemu).

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

Przyszedłeś na rozmowę pewny swoich kompetencji, ale nie wykazałeś zainteresowania firmą? Nie poświęciłeś czasu na to, by przejrzeć stronę internetową, uzyskać podstawowe informacje. Pracodawca wyraźnie widzi, że nie bardzo orientujesz się, do jakiej firmy przyszedłeś. To pokazuje mu, że jesteś mało zaangażowany i będzie bał się zatrudnić właśnie ciebie. Wybierze mniej kompetentnego kandydata, ale takiego, który wydaje się mu bardziej lojalny.

Bycie zbyt pewnym siebie

Masz tak duże doświadczenie, że jesteś pewny tego, że dostaniesz angaż? Bycie nadmiernie pewnym siebie, wyrażające się nawet w przerywaniu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej czy zachowaniu które może zostać odebrane za aroganckie często powoduje, że kandydat zostaje odrzucony.

Nierealistyczne oczekiwania finansowe

Większość kandydatów chce zarabiać 30-50% mniej od ciebie? Nawet jeśli jesteś najlepszy, są spore szanse że zostanie wybrana inna osoba.

Negatywny wizerunek w social media

Wypadłeś świetnie, ale później pracodawca sprawdzić twoje profile i zobaczył, że masz zwyczaj obijać się w pracy i mówić źle o firmie, w której pracujesz? Pożegnaj się z propozycją etatu.

Brak sympatii ze strony menedżera

Wszystko jest super, ale po prostu menedżer cię nie polubił i nie widzi możliwości współpracowania z tobą na co dzień. Najczęściej jeśli to jest główny powód, to ty również odczuwasz antypatię.

Stanowisko jest już obsadzone

Rekrutacja była jedynie na pokaz (np. dlatego, że wymaga tego prawo bądź status spółki) – stanowisko zostało przydzielone kandydatowi dawno temu.

Tagi: