Czy można zmienić negatywne pierwsze wrażenie?

rp_tajemnice-biurowe.jpgPierwszy dzień w nowej pracy nie wypadł zbyt dobrze? Nie dość, że wylałeś kawę na szefa, wygłosiłeś kilka opinii, które nie spodobały się współpracownikom, to do tego kompletnie nie zrozumiałeś polecenia przełożonego i całe zadanie wykonałeś źle? Czy można jakoś zmienić to kiepskie pierwsze wrażenie jakie zrobiłeś na pozytywne?

Naukowcy udowadniają, że zmiana pierwszego wrażenia jest niezwykle trudna. Nawet jeśli po jakimś czasie zaczynamy akceptować osobę, która zrobiła na nas negatywne pierwsze wrażenie, to i tak pozostaje w nas ślad negatywnego nastawienia. Badania przeprowadzone na Cornell University wykazały, że jest jeden sposób na to, by to zmienić. W jaki sposób? Otóż należy umotywować zachowanie, które wywołało negatywne wrażenie tak, aby mogło zostać odebrane w sposób pozytywny. Co to oznacza? Na przykład wyjaśniamy, że nasze zachowanie było wynikiem zdenerwowania i tego, że tak bardzo nam zależało.

Wprawdzie trudno zastosować to rozwiązanie na rozmowie kwalifikacyjnej – każdy kandydat jest zdenerwowany i nie do końca nas to usprawiedliwia, ale warto próbować pokazywać ludziom własne motywy zachowania, by lepiej nas rozumieli.