Jak efektywnie szukać pracy mając pracę?

efektywnosc pracy2 Jak efektywnie szukać pracy mając pracę?Czujesz, że w obecnej pracy już się nie rozwijasz? Za mało zarabiasz? Zadania, które wykonujesz już cię nie interesują? Masz stale konflikty z kolegami i coraz więcej stresu w pracy? Chcesz zmienić pracę, ale jednocześnie nie możesz pozwolić sobie na brak zatrudnienia? Trzeba zatem zacząć rozglądać się za nowym zatrudnieniem. Jak to zrobić efektywnie mając pracę i – co najważniejsze – nie tracąc obecnej?

Szczera rozmowa z szefem

Najbardziej komfortową sytuacją przy szukaniu nowej pracy jest ta, kiedy jesteś w stanie szczerze porozmawiać z obecny szefem i powiedzieć mu, jak wygląda sytuacja z twojej perspektywy.  Jeśli będzie wiedział, że szukasz nowej pracy, nie tylko nie będzie zaskoczony tym, że nagle składasz wypowiedzenie, ale może również pójść ci na rękę (np. w sytuacji kiedy standardowe godziny pracy nie pozwalają na liczne spotkania rekrutacyjne lub kiedy obowiązuje cię 3 miesięczny okres wypowiedzenia). W idealnej sytuacji może nawet porozmawiać z tobą na temat tego, czego brakuje ci w obecnej pracy i wspólnie możecie znaleźć jakieś rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. Przede wszystkim unikasz zaś stresu związanego z poczuciem braku lojalności i ryzykiem nagłej utraty pracy w przypadku, kiedy szef dowie się, że szukasz pracy i chcesz odejść.

Niestety, w większości przypadków, tego typu rozmowa nie jest możliwa. Jeśli nie jesteś pewien, że szef zrozumie twoje podejście i jest w stanie je zaakceptować – nie ryzykuj. Możesz narazić się na nieprzyjemności, odsunięcie od ciekawszych obowiązków, brak możliwości szkoleń (szef nie chce inwestować w odchodzącego pracownika), a w najgorszym wypadku nawet na otrzymanie wypowiedzenia. Jak zatem szukać pracy, kiedy nie możesz szczerze porozmawiać z szefem i nie chcesz by dowiedział się o Twoich planach?

Najlepsze metody szukania nowej pracy, kiedy masz pracę

Bycie pracownikiem zatrudnionym stawia cię na nieco innej pozycji niż osoby bezrobotne. Po pierwsze, pracodawcy wolą zatrudniać osoby, które mają pracę – mają poczcie, że takie osoby posiadają aktualną wiedzę branżową, są zaangażowane w pracę jako taką  i – przede wszystkim – skoro mają prace, wydają się mniej ryzykowne niż osoby bezrobotne, które te pracy z jakiegoś powodu nie mają. Po drugie, mając pracę masz nieco mniejsze ciśnienie na jej zmianę (przynajmniej w teorii) co daje ci lepszą pozycję negocjacyjną w aspekcie finansów. Szukanie pracy podczas posiadania pracy ma jednak swoje minusy – poza ryzykiem bycia przyłapanym, masz też okres wypowiedzenia, który niekiedy może być dla nowego pracodawcy przeszkodą oraz jesteś mniej mobilny w zakresie spotkań rekrutacyjnych.  Jakie zatem metody wybrać, by jak najlepiej wykorzystać plusy tej sytuacji i zredukować minusy?

 • Kontakt z head hunterami – mają dostęp do dobrych ofert i jednocześnie są dyskretni. W pewnym sensie, head hunter wykonuje twoją pracę – sam szuka odpowiedniej oferty dla ciebie i nie proponuje ci pracy z niższym wynagrodzeniem niż twoje oczekiwania. Ustala też rozmowy rekrutacyjne biorąc pod uwagę twój grafik.
 • Uzupełnione profile społecznościowe – pozwalają head hunterom znaleźć cię w internecie.
 • Social media – pozwalają na bezpośredni kontakt z ogłoszeniodawcą – Twoje CV najczęściej wysyłane jest bezpośrednio do osoby odpowiedzialnej za rekrutację a nie na ogólną skrzynkę.
 • Serwisy ogłoszeniowe – pozwalają ci wybrać odpowiednią do twoich potrzeb ofertę. Pamiętaj, że jeśli szukasz pracy mając już jakąś, poświęcenie większej ilości czasu na przeczytanie ogłoszenia i przemyślenie oferty to tylko plus – pozwoli ci zaoszczędzić czas, który zmarnujesz na spotkania z firmami, które nie mają ci do zaoferowania nic ciekawego.

inteligencja emocjonalna311 Jak efektywnie szukać pracy mając pracę?Sygnały, które mogą zaalarmować szefa

Jeśli zdecydowałeś się na szukanie pracy i nie chcesz by dowiedział się o tym twój przełożony, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą zaalarmować twojego szefa. Pamiętaj, że nawet drobnostki mogą wzbudzić podejrzenie.

 • CV na pulpicie – nie trzymaj CV na pulpicie komputera (a najlepiej w ogóle nie instaluj go na dysku służbowym).
 • Przeglądanie ofert pracy w pracy i wysyłanie CV – aplikacje wysyłaj po pracy. Z dwóch powodów. Po pierwsze nikt cię na tym nie przyłapie w godzinach pracy, a po drugie, dla kolejnego pracodawcy fakt otrzymania maila w godzinach pracy może być sygnałem, że nie przykładasz się do obowiązków w obecnej pracy, zatem jesteś ryzykownym kandydatem również dla niego.
 • Chowanie się po kątach z telefonem  – dość standardową sytuacją w życiu rekrutera jest konieczność czekania, aż kandydat wyjdzie z budynku lub schowa się w toalecie. Takie zachowanie, dla współpracowników czy menedżera może być nietypowe – zwłaszcza, jeśli do tej pory rzadko rozmawiałeś przez komórkę w pracy. Dobrym wyjściem (bo przecież słychać, że nie rozmawiasz z kolegą), jest udawanie, że np. szukasz mieszkania do wynajęcia, sprzedajesz auto lub cokolwiek innego, co pozwoli ci odbierać telefony od „nieznajomych” oficjalnie i spokojnym krokiem wyjść z pomieszczenia bez konieczności skradania się niczym szpieg z krany deszczowców.
 • Nagłe zmiany w serwisach społecznościowych – zmień ustawienia w serwisach profesjonalnych tak, by twoi znajomi nie otrzymywali powiadomień o tym, że zrobiłeś zmiany w swoim profilu. Dzięki temu, nawet jeśli zaczniesz zmieniać profil lub akceptować zaproszenia od rekruterów, twój szef nie dowie się o tym w pięć minut.
 • Nagłe wyjścia w niestandardowych porach – niestety, rozmowy kwalifikacyjne nie zawsze mogą odbyć się po godzinach pracy. Jak sobie z tym poradzić? Staraj się umawiać spotkania rano lub pod koniec dnia i uważaj na strój. Jeśli zazwyczaj chodzisz bardzo luźno ubrany i nagle w dni, w których wychodzisz wcześniej przychodzisz pod krawatem, to szef zorientuje się w 5 minut o co chodzi. Dlatego lepiej zacząć przygotowywać się na taką ewentualność wcześniej i zmienić styl ubierania się do pracy już przy wysyłaniu pierwszego CV. Jeśli będziesz codziennie przychodzić nieco bardziej elegancki, współpracownicy i szef w końcu się przyzwyczają.
 • Nagłe obniżenie zainteresowania pracą – jeśli już podjąłeś decyzję o odejściu, może się zdarzyć, że zaczniesz być mniej zaangażowany w obecną pracę. Szefa może również zaalarmować to, że nie chętnie podejmujesz się nowych zadań, nie myślisz o rozwoju firmy i zacząłeś być mniej „na bieżąco” z jej sprawami. Uważaj zatem, by nie wzbudzić podejrzeń zmianą swojego zachowania.

Jak szukać pracy dyskretnie?

 • Przede wszystkim, w aplikacji wyślij prośbę o zachowanie poufności. Powinna być oczywista, ale nie zaszkodzi przypomnieć o niej rekruterowi. Poza tym, staraj się unikać rozmów kwalifikacyjnych w trakcie godzin pracy. Ważne jest tez twoje zachowanie w biurze – przede wszystkim, zachowaj informacje o szukaniu pracy dla siebie. Niestety koledzy rzadko kiedy trzymają język za zębami.
 • Uważaj na publikowanie informacji o szukaniu pracy – zarówno na profesjonalnych serwisach społecznościowych jak w i ramach prywatnej sieci (np. Facebook) – tego typu informacje bardzo łatwo wyciekają i przedostają się do bardziej publicznej wiadomości.
 • Nigdy nie wysyłaj CV z firmowej skrzynki!

Busted! Czyli co zrobić, jeśli zostaniesz przyłapany

Mimo zachowania najwyższych środków ostrożności, zawsze możesz „wpaść” – na przykład przez zbieg okoliczności związany z tym, że twój potencjalny pracodawca zna twojego obecnego szefa i po prostu go dopyta (zdarza się nader często zwłaszcza przy zmianie pracy w tej samej branży  i tej samej lokalizacji). Co zatem zrobić jeśli szef cię przyłapie?

Bądź szczery – wypieranie się, że nie szukasz pracy to najgorsze co możesz zrobić- nie dość, że działasz w ukryciu, to jeszcze kłamiesz! Jeśli szef pyta o to, to najpewniej ma mocny dowód (np. informacje od innego szefa). Pamiętaj, że to nie chodzi jedynie o to, czy zostaniesz zwolniony czy nie, ale również o np. referencje, które mogą ci się przydać w przyszłości.  Nie musisz oczywiście być szczery do bólu („szukam pracy od 6 miesięcy, bo nie mogę znieść tego jak mnie traktujesz” to kiepska opcja). Możesz jednak powiedzieć, ze rozglądasz się po rynku  w poszukiwaniu nowych możliwości. To również dobra okazja do tego, by porozmawiać z szefem na temat tego, co przeszkadza ci w obecnej pracy!

Jeśli szef jest w widoczny sposób rozczarowany lub zły, dobrą wymówką na to, że szukasz pracy jest:

 • Chęć podwyżki (a nuż się uda),
 • Troska o bezpieczeństwo pracy (zwłaszcza jeśli w firmie były zwolnienia lub obniżył się przychód),
 • Chęć przejścia na wyższe stanowisko (jeśli w twojej firmie to niemożliwe)

Generalnie dobrym rozwiązaniem jest położenie nacisku na te aspekty pracy, których mienić szef nie może (bo np. masz już kierownika i jest „nie do ruszenia”) lub te, które już zostały wcześniej omówione (np.  byłeś po podwyżkę i jej nie dostałeś).  Unikaj niejasnych wyjaśnień – weź odpowiedzialność za swoje działania i powiedz szefowi wprost, jakie masz plany i cele zawodowe. Najgorsze co możesz zrobić, to podać powód o którym nigdy wcześnie nie wspominałeś szefowi (np.  chcę zmienić pracę, bo wolę pracować elastycznie, w momencie kiedy nigdy nie prosiłeś szefa o taką możliwość).

Zapewnij szefa, że nie odejdziesz z dnia na dzień – to ważne, by mógł ci przynajmniej częściowo ufać. Może to być również okazja do tego, by szczerze porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach.