Jak efektywnie szukać pracy mając pracę?

Businessman jumping on the fieldCzujesz, że w obecnej pracy już się nie rozwijasz? Za mało zarabiasz? Zadania, które wykonujesz już cię nie interesują? Masz stale konflikty z kolegami i coraz więcej stresu w pracy? Chcesz zmienić pracę, ale jednocześnie nie możesz pozwolić sobie na brak zatrudnienia? Trzeba zatem zacząć rozglądać się za nowym zatrudnieniem. Jak to zrobić efektywnie mając pracę i – co najważniejsze – nie tracąc obecnej?

Szczera rozmowa z szefem

Najbardziej komfortową sytuacją przy szukaniu nowej pracy jest ta, kiedy jesteś w stanie szczerze porozmawiać z obecny szefem i powiedzieć mu, jak wygląda sytuacja z twojej perspektywy.  Jeśli będzie wiedział, że szukasz nowej pracy, nie tylko nie będzie zaskoczony tym, że nagle składasz wypowiedzenie, ale może również pójść ci na rękę (np. w sytuacji kiedy standardowe godziny pracy nie pozwalają na liczne spotkania rekrutacyjne lub kiedy obowiązuje cię 3 miesięczny okres wypowiedzenia). W idealnej sytuacji może nawet porozmawiać z tobą na temat tego, czego brakuje ci w obecnej pracy i wspólnie możecie znaleźć jakieś rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. Przede wszystkim unikasz zaś stresu związanego z poczuciem braku lojalności i ryzykiem nagłej utraty pracy w przypadku, kiedy szef dowie się, że szukasz pracy i chcesz odejść.

Niestety, w większości przypadków, tego typu rozmowa nie jest możliwa. Jeśli nie jesteś pewien, że szef zrozumie twoje podejście i jest w stanie je zaakceptować – nie ryzykuj. Możesz narazić się na nieprzyjemności, odsunięcie od ciekawszych obowiązków, brak możliwości szkoleń (szef nie chce inwestować w odchodzącego pracownika), a w najgorszym wypadku nawet na otrzymanie wypowiedzenia. Jak zatem szukać pracy, kiedy nie możesz szczerze porozmawiać z szefem i nie chcesz by dowiedział się o Twoich planach?

Najlepsze metody szukania nowej pracy, kiedy masz pracę

Bycie pracownikiem zatrudnionym stawia cię na nieco innej pozycji niż osoby bezrobotne. Po pierwsze, pracodawcy wolą zatrudniać osoby, które mają pracę – mają poczcie, że takie osoby posiadają aktualną wiedzę branżową, są zaangażowane w pracę jako taką  i – przede wszystkim – skoro mają prace, wydają się mniej ryzykowne niż osoby bezrobotne, które te pracy z jakiegoś powodu nie mają. Po drugie, mając pracę masz nieco mniejsze ciśnienie na jej zmianę (przynajmniej w teorii) co daje ci lepszą pozycję negocjacyjną w aspekcie finansów. Szukanie pracy podczas posiadania pracy ma jednak swoje minusy – poza ryzykiem bycia przyłapanym, masz też okres wypowiedzenia, który niekiedy może być dla nowego pracodawcy przeszkodą oraz jesteś mniej mobilny w zakresie spotkań rekrutacyjnych.  Jakie zatem metody wybrać, by jak najlepiej wykorzystać plusy tej sytuacji i zredukować minusy?

rp_inteligencja-emocjonalna31.jpgSygnały, które mogą zaalarmować szefa

Jeśli zdecydowałeś się na szukanie pracy i nie chcesz by dowiedział się o tym twój przełożony, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą zaalarmować twojego szefa. Pamiętaj, że nawet drobnostki mogą wzbudzić podejrzenie.

Jak szukać pracy dyskretnie?

Busted! Czyli co zrobić, jeśli zostaniesz przyłapany

Mimo zachowania najwyższych środków ostrożności, zawsze możesz „wpaść” – na przykład przez zbieg okoliczności związany z tym, że twój potencjalny pracodawca zna twojego obecnego szefa i po prostu go dopyta (zdarza się nader często zwłaszcza przy zmianie pracy w tej samej branży  i tej samej lokalizacji). Co zatem zrobić jeśli szef cię przyłapie?

Bądź szczery – wypieranie się, że nie szukasz pracy to najgorsze co możesz zrobić- nie dość, że działasz w ukryciu, to jeszcze kłamiesz! Jeśli szef pyta o to, to najpewniej ma mocny dowód (np. informacje od innego szefa). Pamiętaj, że to nie chodzi jedynie o to, czy zostaniesz zwolniony czy nie, ale również o np. referencje, które mogą ci się przydać w przyszłości.  Nie musisz oczywiście być szczery do bólu („szukam pracy od 6 miesięcy, bo nie mogę znieść tego jak mnie traktujesz” to kiepska opcja). Możesz jednak powiedzieć, ze rozglądasz się po rynku  w poszukiwaniu nowych możliwości. To również dobra okazja do tego, by porozmawiać z szefem na temat tego, co przeszkadza ci w obecnej pracy!

Jeśli szef jest w widoczny sposób rozczarowany lub zły, dobrą wymówką na to, że szukasz pracy jest:

Generalnie dobrym rozwiązaniem jest położenie nacisku na te aspekty pracy, których mienić szef nie może (bo np. masz już kierownika i jest „nie do ruszenia”) lub te, które już zostały wcześniej omówione (np.  byłeś po podwyżkę i jej nie dostałeś).  Unikaj niejasnych wyjaśnień – weź odpowiedzialność za swoje działania i powiedz szefowi wprost, jakie masz plany i cele zawodowe. Najgorsze co możesz zrobić, to podać powód o którym nigdy wcześnie nie wspominałeś szefowi (np.  chcę zmienić pracę, bo wolę pracować elastycznie, w momencie kiedy nigdy nie prosiłeś szefa o taką możliwość).

Zapewnij szefa, że nie odejdziesz z dnia na dzień – to ważne, by mógł ci przynajmniej częściowo ufać. Może to być również okazja do tego, by szczerze porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach.

Tagi: