7 mitów na temat pracy marzeń

rp_praca-marzen1.jpgCiągle szukasz, przeglądasz ogłoszenia, ale nie możesz trafić na pracę, która byłaby da ciebie idealna? Każda praca cię frustruje bo nie jest tą, którą sobie wymarzyłeś? Oczywiście, praca zgodna z naszymi oczekiwaniami mocno pomaga w życiu, ale nie daj się zwieść – posiadanie pracy, która wydaje ci się pracą marzeń, wcale nie jest życiem usłanym różami. Oto najpopularniejsze mity na temat pracy marzeń, które nie pozwalają nam cieszyć się tym, co mamy!

1.Każdy dzień w pracy marzeń jest wspaniały

Pełen wyzwań, sukcesów i ogólnej szczęśliwości. Jeśli tak ci się wydaje, to jesteś w grubym błędzie. Nawet osoby, które rzeczywiście mogą uznać, że mają pracę marzeń nie twierdzą, że każdy dzień w ich pracy jest wspaniały i fascynujący – tak jak w każdej innej pracy zdarzają się dni gorsze, zwykłe, pozbawione sukcesów i wyzwań. Na sukces trzeba przecież sobie zapracować.

2.W pracy marzeń nie miałbym stresów

W pracy marzeń również masz szefa, klientów, obowiązki i zadania. A to powoduje, że – w zależności od indywidualnej odporności na stres – również odczuwasz napięcie. Innymi słowy, również się stresujesz. Badania wykazują, że jesteśmy indywidualnie odporni na stres i są wśród nas ludzie, którzy z natury stresują się bardziej (nawet jeśli mają wyjątkowo dobrze dopasowaną pracę) i tacy, którzy stresują się mniej. Jeśli odczuwasz sporo stresu w pracy, to spróbuj znaleźć jego źródło – może okazać się, że nie znajduje się ono w pracy lecz w tobie.

3.Praca marzeń codziennie dawałaby mi zadowolenie

Każdy dzień jak jedna wielka, satysfakcjonująca przygoda? Niestety niekoniecznie. W pracy marzeń również zdarzają się dni trudniejsze lub bardziej nudne. Zadowolenie daje ci nie tyle sama praca, lec to, co w niej robisz! Chcesz być codziennie zadowolony z tego co zrobiłeś? Ustalaj plany i priorytety, dbaj o ich wykonanie i wsłuchaj się w siebie, by dowiedzieć się, co sprawia ci największą satysfakcję a potem postaraj się w ten sposób dobierać zadania.

4.W pracy marzeń nie czułbym, że pracuje

To jeden  największych mitów dotyczący pracy marzeń. Oczywiście, w pracy, do pracy która daje nam radość łatwiej jest co rano wstać. Niemniej jedna, do każdej pracy (poza testerem łóżek) musisz wstać, pójść, wykonać określone zadania i obowiązki. Nawet jeśli będziesz pracował elastycznie, nie znaczy to, że możesz dowolnie rozporządzać czasem – nadal masz terminy i zobowiązania. Jeśli zaczniesz traktować pracę nie jako karę lecz jako możliwość samorealizacji, to nawet praca, której nie lubisz może stać się przyjemnością. W jednych z badań na temat postrzegania pracy wykazano, że traktowanie pracy jako powołania (czyli czerpanie z niej satysfakcji i poczucie, że jest się na właściwym miejscu) nie jest związane z samą pracą, ale z cechami osobowości. Innymi słowy mówiąc, są ludzie, dla których praca jest powołaniem niezależnie od tego co robią. I tacy, dla których praca nigdy nie będzie powołaniem – co by nie robili, będzie jedynie karierą – nawet jeśli będzie to udana kariera, to nadal będą czuć, że pracują. (Wrześniewski, uniwersytet Michigan, 1997 – „Journal of Research in Personality”)

5.W pracy marzeń, nie byłbym nigdy zmęczony

Po prawie każdym dniu pracy czujesz się, jakby ktoś przepuścił cię przez wyżymaczkę i wydaje ci się, ze taka sytuacja nie miałaby miejsca w pracy marzeń? Nic bardziej mylnego. Nasze zmęczenie jest efektem wydatkowania energii. W pracy marzeń również ją zużywamy i – tak jak w każdej innej pracy – jesteśmy zmęczeni. Różnica polega na tym, że praca jaką lubimy daje nam satysfakcję i pozwala czuć się zadowolonym z tego, że te energie wydaliśmy

6.Gdybym miał pracę marzeń, byłbym szczęśliwy

„Gdyby babcia miała wąsy, byłaby dziadkiem.” Uzależnianie swojego poziomu szczęścia od osiągnięcia określonego statusu, posiadania określonych rzeczy czy nawet cech sprawia, że nie potrafimy być szczęśliwi tu i teraz. Powoduje również, że nigdy nie osiągamy stanu długotrwałego zadowolenia z życia, bo zawsze po osiągnięciu jednego celu pojawia się kolejny. Oczywiście –gdybyś miał prace marzeń być może byłbyś szczęśliwy, ale lepiej uświadomić sobie, że możesz być szczęśliwy bez pracy marzeń!

7.Praca marzeń, to praca, w której odpowiednio się zarabia

Oczywiście, wynagrodzenie jest ważne – jeśli jest za niskie, to nawet wykonywanie czynności, które lubimy, może zacząć być frustrujące. Czy jednak masz jasność, że przez to, że ktoś ci zapłaci za to co lubisz robić, możesz przestać lubić to robić? Zależność między spadkiem zadowolenia z pracy a wypłatą odkrył Dan Pink. W swojej książce „Drive” opisał ciekawą zależność – przy prostych pracach, efektywność wzrasta wraz z wynagrodzeniem. Jeśli jednak mamy do czynienia z pracą wymagającą, to wraz ze wzrostem wynagrodzenia za tą pracę, spada nasza efektywność i zadowolenie z pracy! Innymi słowy mówiąc, jeśli do tej pory uwielbiałeś piec muffinki i zaczniesz piec je zawodowo, to twoje zadowolenie z ich wypiekania może drastycznie spaść. Mimo tego, że do tej pory wydawało ci się, że pieczenie muffinków, to twoja idealna kariera.

Czy warto zatem szukać pracy marzeń? Na pewno warto szukać pracy, która daje nam satysfakcję, poczucie sensu, pozwala na rozwój ii daje przekonanie, że to co robimy jest ważne (dla nas lub dla innych). Nie warto jednak uzależniać poczucie własnego szczęścia od tego, czy taką pracę znajdziemy – satysfakcję możemy czerpać z każdej pracy – wystarczy tylko (lub aż) zmienić nastawienie.

Tagi: