3 zdania, których możesz użyć zamiast „zostałem zwolniony”

rp_zwalnianie-pracownika-stres.jpgPowiedzenie wprost o tym, że zostałeś „wylany” na rozmowie kwalifikacyjnej o prace jest dla wielu rekruterów strzałem w stopę kandydata. Jak można zastąpić stwierdzenie „zwolnili mnie” jeśli faktycznie to szef wręczył ci wypowiedzenie?

Sformułowanie „zostałem zwolniony” sugeruje, że byłeś kiepskim pracownikiem i dlatego firma się z tobą pożegnała. I choć w rzeczywistości mogło tak być, nie musisz od razu umieszczać tej informacji na pierwszym planie. Zamiast tego, możesz użyć następujących sformułowań:

„Firma zdecydowała się na restrukturyzację” – i tu w zależności od sytuacji możesz powiedzieć o zmianie w zakresie obowiązków lub formule zatrudnienia. Oczywiście, nie możesz kłamać (jeśli pracodawca zechce uzyskać referencje i tak dowie się prawdy), niemniej jednak spróbuj przekuć zwolnienie na sytuację po stronie pracodawcy.

„Zmniejszono budżet na zatrudnienie / pojawiły się cięcia budżetowe” – i w efekcie nie zmieściłeś się w planie. To się zdarza- zwłaszcza w sytuacji niepewnej gospodarki. Oczywiście to wyrażenie ma sens tylko wtedy, jeśli zaraz po tobie nie pojawił się ktoś nowy na tym stanowisku.

„W firmie było kilka zwolnień związanych ze zmianami organizacyjnymi” – to tak naprawdę bardzo częsty powód zwolnień, który często pozostaje poza gestią pracownika.

Jeśli nic z powyższych sformułowań nie pasuje do Twojej sytuacji, zawsze pozostaje ci uznanie, że miałeś z szefem inną wizją stanowiska na którym zostałeś zatrudniony. Uważaj jednak, by w trakcie opowiadania o tym, nie wykazać się niekompetencją.

Tagi: