Czy stopnie na studiach są do czegoś przydatne?

rp_studia-za-granica.jpgCo najbardziej liczy się dla pracodawców? Nadal niepodzielnie króluje doświadczenie zawodowe. Z brytyjskich badań wynika, że zaledwie 15% pracodawców poszukuje absolwentów konkretnych uczelni, a na uzyskane na studiach stopnie, uwagę zwraca jeszcze mniejsza ilość pracodawców.

Czy oceny na studiach do czegoś się przydają?

Niekoniecznie. Poza stypendium naukowym, które pozwala obniżyć koszty studiowania, dla pracodawców to, na jaką ocenę obroniłeś prace nie ma większego znaczenia. Jeszcze mniej liczy się to, jaką ocenę uzyskałeś z konkretnego zaliczenia. Oczywiście, jeśli masz ocenę bardzo dobry na dyplomie, to warto wpisać to w CV, ale zazwyczaj podczas rozmów rekrutacyjnych nie pada pytanie o konkretne oceny. Czy zatem warto o nie walczyć?

Paradoksem jest to, że stopnie często nie odzwierciedlają prawdziwej wiedzy – a to o określone kompetencje pytają pracodawców – zatem mimo wszystko warto przyłożyć się do nauki na studiach. Nie tyle po to, by uzyskać piątkę (chyba, że walczysz o stypendium), ale po to, by móc pochwalić się konkretną wiedzą.

Tagi: