Jak skutecznie szukać pracy za granicą?

rp_emigrantka31.jpgChoć bezrobocie w Polsce maleje, trend emigracyjny nadal ma się bardzo dobrze. Z badań WorkService wynika że co piaty Polak rozważa wyjazd z kraju w celach zarobkowych. Jak przygotować się do wyjazdu za granicę? Co rozważyć przed podjęciem wyboru dotyczącego kraju, do jakiego wyjedziesz i jak skutecznie szukać pracy w innym kraju będąc jeszcze w Polsce i ponosząc jak najmniejsze ryzyko?

Co przemyśleć przed wyjazdem?

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę nie jest łatwa i jeśli nie chcesz szybko się rozczarować, to warto dobrze zastanowić się nad tym, dokąd wyjedziesz, by móc wieść szczęśliwe życie. Jeśli zamierzasz wyjechać jedynie na kilka miesięcy, by podreperować domowy budżet, znacznie ważniejsze będzie dla ciebie to ile możesz zarobić. Jeśli jednak rozważasz dłuższy pobyt za granicą, warto wziąć pod uwagę również takie aspekty jak kultura danego kraju, pogoda czy koszty życia. Na co zatem zwrócić uwagę?

Klimat kraju (pogoda, warunki bytowe)

Czy zniesiesz ciągłe deszcze? A jak radzisz sobie z upałami? Czy jesteś raczej sową czy skowronkiem? To wszystko ma znaczenie kiedy decydujesz się na wyjazd, bo w kraju do którego jedziesz spędzisz przynajmniej jakiś czas. Wybierz zatem taki, w którym przynajmniej potencjalnie będziesz mógł być szczęśliwym. Bardzo istotnym elementem są warunki bytowe i siła nabywcza twojej potencjalnej pensji. Zwróć uwagę nie tylko na to ile możesz zarobić, ale również na to, jaka jeśli siła nabywcza pieniądza w danym kraju. Ile zostanie ci po opłaceniu podstawowych płatności i wyżywienia. Na co będziesz mógł sobie pozwolić po kilku miesiącach pracy. Weź pod uwagę te rzeczy, które lubisz robić i na które chętnie wydajesz pieniądze. Sposób w jaki spędzasz wolny czas. W każdym przypadku jest to sprawa indywidualna i warto pod uwagę wziąć nie tylko ogólne koszty życia, ale również preferowane przez ciebie sposoby spędzania wolnego czasu, hobby itd.

Możliwości i perspektywy rozwoju

Jeśli rozważasz wyjazd na dłużej, sprawdź, jakie są perspektywy rozwoju w danym kraju. Przeczytaj raporty międzynarodowego rynku pracy (publikuje je np. Manpower Group), weź pod uwagę najbardziej rozwijające się w danym kraju branże, poziom bezrobocia a nawet statystyki dotyczące tego, jak chętny jest dany kraj w zatrudnianiu obcokrajowców. Przykładowo, Belgia i Szwecja mają największą dysproporcje między poziomem zatrudnienia wśród obywateli a emigrantów.

Kultura kraju do którego chcesz wyjechać

Co kochasz w Polsce? A czego nienawidzisz? Zanim zdecydujesz się wyjechać, zastanów się nad tym, w jakim środowisku będziesz czuć się najlepiej. Kultura danego kraju determinuje to, czy będzie żyło ci się dobrze, czy będziesz się męczyć przez cały czas. Oczywiście dokładne poznanie kultury danego kraju zanim w nim zamieszkasz nie jest możliwe, ale możesz np. nawiązać kontakt z expatami, którzy już wyjechali i dopytać ich o to, co najbardziej sobie cenią a co im przeszkadza. Kultura danego raju również określa styl pracy w firmach z tego regionu – choć w dobie międzynarodowych korporacji, kultura organizacji staje się coraz bardziej zunifikowana.

Możliwość rozwoju własnego hobby

Masz hobby które kochasz? Oczywiście możesz mieć nowe, ale jeśli kraj do którego chcesz wyjechać będzie je wspierał, będziesz znacznie bardziej zadowolony z pobytu – sprawdź to zatem zanim wyjedziesz. Świetnym sposobem są strony typu meetup.com, które pozwalają sprawdzić, jakie społeczności działają w danym regionie. Poprzez hobby najłatwiej będzie ci znaleźć nową grupę odniesienia.

Co przygotować przed wyjazdem?

rp_emigracja3.jpgCV w języku obcym

Aby z sukcesem szukać pracy za granicą, musisz przygotować CV w obcym języku. Najlepiej przygotować je w języku kraju, do którego chcesz wyjechać. Jeśli jednak nie mówisz tym językiem, lepiej skup się na angielskim – nie stworzysz wtedy mylnego wrażenia, że władasz biegle językiem, którego nie znasz. Koniecznie musisz zadbać o to, by CV było napisane bezbłędnie, dlatego daj je do sprawdzenia osobie, która biegle nim włada, a jeśli nie masz takiej osoby wśród znajomych, to zainwestuj w profesjonalne tłumaczenie.

Dokumenty i nostryfikacje dyplomów

Szukając pracy na profesjonalnym stanowisku, jako specjalista, może okazać się, że konieczne będzie potwierdzenie twoich kompetencji. Oczywiście w języku raju do którego jedziesz lub w języku angielskim. W niektórych krajach, potwierdzenie wykształcenia może trwać nawet kilka miesięcy, warto zatem sprawdzić (np. na stronie ambasady), w jaki sposób najlepiej dokonać potwierdzenia kompetencji. Jeśli masz takie możliwości, postaraj się również o przetłumaczenie referenci od poprzednich pracodawców.

Zapas finansowy

Pamiętaj o tym, że wyjeżdżając za granicę musisz przygotować sobie zapas finansowy na pierwsze tygodnie życia. W niektórych krajach (np. w Norwegii), chcąc wynająć mieszkanie, musisz zapłacić kaucję, która nierzadko jest wielokrotnością czynszu – musisz mieć zatem na to środki. W większości krajów, do których możesz wyjechać, życie jest nieco droższe niż w Polsce, zatem zanim otrzymasz pierwsze wynagrodzenie, musisz być przygotowany na nieco wyższe wydatki.

Sprawdź ile kosztować będzie cię mieszkanie i podstawowe produkty spożywcze i higieniczne. Możesz to zrobić porównując ceny, np. w sklepach internetowych, kontaktując się z Polonią za granicą lub za pomocą takich stron jak expatistan.com lub numbeo.com

wyjazd-emigracja

Jak szukać pracy za granicą będąc w Polsce?

Najlepsze efekty osiągniesz działając wielotorowo – czyli nie tylko poprzez odpowiadanie na ogłoszenia o pracę zamieszczane w rodzimych serwisach pracy. Zintensyfikuj działania dla jak najlepszego i jak najszerszego efektu.

Kontakt z agencjami pracy

Pierwszym krokiem, który możesz zrobić będąc w kraju, jest kontakt z agencjami pracy, które poszukują pracowników do pracy za granicą. Niezależnie od tego, czy szukasz pracy tymczasowej (np. przy zbiorach) czy pracy na stanowisku specjalistycznym, możesz wysłać swoje CV wraz z opisem typu pracy, jaką jesteś zainteresowany. Pamiętaj, że agencje pracy pobierają opłatę od klienta (pracodawcy) a nie od kandydatów (niczym zatem nie ryzykujesz).  Listę akredytowanych agencji pracy znajdziesz na stronie kraz.praca.gov.pl

Profile społecznościowe w międzynarodowych sieciach społecznościowych

Podstawa szukania pracy za granicą. Mimo tego, że w naszych serwisach pracy coraz częściej pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy za granicą, to jednak wielu rekruterów – zwłaszcza w obszarach takich jak IT, inżynieria czy innych specjalistycznych obszarach, w których nie jest łatwo o pracowników, korzysta z serwisów społecznościowych do szukania pracowników. Posiadając dobrze opracowany profil w takim serwisie jak LinkedIn, możesz zostać odnaleziony przez rekrutera nawet nie szukając pracy. Oczywiście musisz pamiętać o tym, by wyrazić swoją gotowość do wyjazdu (najlepiej umieszczając taką informację w profilu) i przygotowując profil w języku angielskim.

Przeszukiwanie zagranicznych serwisów pracy

Każdy kraj ma sieć serwisów pracy, na których pracodawcy umieszczają ogłoszenia rekrutacyjne. Większość jest w języku danego kraju, ale poszukując specjalistów, pracodawcy często umieszczają ogłoszenia również w języku angielskim. Jeśli zatem nawet nie znasz języka kraju, do którego chcesz wyjechać, ale znasz angielski, możesz z powodzeniem odpowiadać na bezpośrednie oferty pracy.

Kontakt z headhunterami za granicą

Po przygotowaniu swojego CV w języku obcym, warto wysłać je do największych agencji rekrutacyjnych w kraju i za granicą. Wiele firm rekrutacyjnych to międzynarodowe korporacje poszukujące pracowników w określonych regionach świata, zatem nawet wysłanie CV do polskiego oddziału, może zaowocować propozycją pracy w Pradze, Berlinie czy Sydney. Wysyłając CV napisz, jakimi krajami jesteś zainteresowany i pamiętaj o tym by również opisać to, jaka praca najbardziej by ci interesowała. Pamiętaj, że Twoje CV – by zostało zauważone – musi być pozbawione literówek i błędów – innymi słowy, powinno być idealne.

Kontakt z Polonią

Choć nie zawsze to dobry pomysł (niekiedy Polacy na obczyźnie okazują się nie być do siebie nawzajem pozytywnie nastawieni), to warto choć spróbować skontaktować się z Polonią w kraju, do którego chcesz wyjechać. Obecnie jest to banalnie proste dzięki internetowi i sieciom społecznościowym. Praktycznie każde miasto zagraniczne, gdzie mieszka choć niewielka społeczność Polaków, ma swoją grupę tematyczną – np. na Facebook. Mając kontakt z ludźmi, którzy już mieszkają w kraju czy mieście, do którego chcesz wyjechać, łatwiej będzie ci nie tylko przeżyć rozłąkę z krajem, ale również możesz zdobyć cenne informacje – zarówno dotyczące możliwości o ofert pracy, ewentualnych zagrożeń, jak i tak banalnych rzeczy, jak to, gdzie kupować oszczędniej. Kontakt z Polonią pozwala również niekiedy na łatwiejsze znalezienie pracy – i to nie tylko u polskiego przedsiębiorcy za granicą, ale poprzez sieć kontaktów i poleceń.

Tagi: