Za rzadko konsultujemy swoje CV

CV pomoc31111 Za rzadko konsultujemy  swoje CVCzy po przygotowaniu swojego CV dałeś je komuś do sprawdzenia? Czy zasięgnąłeś opinii innych osób na temat twojego życiorysu? Polacy swoje CV konsultują bardzo rzadko – a to przekłada się na to, że mamy w nich mnóstwo błędów i nieodpowiednio prezentujemy swoją kandydaturę. Nie mając w efekcie odzewu od pracodawców.

Z ostatnich badań przeprowadzonych TNS Polska wynika, że aż 80% Polaków  przez nie konsultuje z nikim swojego CV. A przecież w jego tworzeniu wcale nie jesteśmy ekspertami. Jakby na to nie patrzeć, nie mamy w ramach zajęć w szkole czy na uczelni dodatkowego kursu związanego z szukaniem pracy. CV robimy zatem „na czuja” posiłkując się poradami z internetu i gotowymi wzorami.

Ci, którzy konsultują swoje CV też nie robią tego najlepiej. Połowa z nich prosi o radę rodzinę. Nie jest to najlepsze rozwiązanie (choć lepsze niż brak jakiejkolwiek konsultacji), bo rodzina po pierwsze najczęściej na rekrutacji się nie zna (to nieco tak, jakby konsultować naprawę samochodu z piekarzem czy dobór elementów komputera z biologiem – każdy coś tam wie, ale trudno mówić o byciu ekspertem). Rodzina jest poza tym z nami emocjonalnie związana, zna nasze mocne strony i nie zawsze dostrzeże ich brak w CV. Co trzeci badany prosi o pomoc znajomych (nieco lepiej – znajomy może być bardziej obiektywny), a jedynie 22% zgłasza się po pomoc do doradcy zawodowego.

A ty z kim konsultowałeś swoje CV?