Za rzadko konsultujemy swoje CV

rp_CV-pomoc3111.jpgCzy po przygotowaniu swojego CV dałeś je komuś do sprawdzenia? Czy zasięgnąłeś opinii innych osób na temat twojego życiorysu? Polacy swoje CV konsultują bardzo rzadko – a to przekłada się na to, że mamy w nich mnóstwo błędów i nieodpowiednio prezentujemy swoją kandydaturę. Nie mając w efekcie odzewu od pracodawców.

Z ostatnich badań przeprowadzonych TNS Polska wynika, że aż 80% Polaków  przez nie konsultuje z nikim swojego CV. A przecież w jego tworzeniu wcale nie jesteśmy ekspertami. Jakby na to nie patrzeć, nie mamy w ramach zajęć w szkole czy na uczelni dodatkowego kursu związanego z szukaniem pracy. CV robimy zatem „na czuja” posiłkując się poradami z internetu i gotowymi wzorami.

Ci, którzy konsultują swoje CV też nie robią tego najlepiej. Połowa z nich prosi o radę rodzinę. Nie jest to najlepsze rozwiązanie (choć lepsze niż brak jakiejkolwiek konsultacji), bo rodzina po pierwsze najczęściej na rekrutacji się nie zna (to nieco tak, jakby konsultować naprawę samochodu z piekarzem czy dobór elementów komputera z biologiem – każdy coś tam wie, ale trudno mówić o byciu ekspertem). Rodzina jest poza tym z nami emocjonalnie związana, zna nasze mocne strony i nie zawsze dostrzeże ich brak w CV. Co trzeci badany prosi o pomoc znajomych (nieco lepiej – znajomy może być bardziej obiektywny), a jedynie 22% zgłasza się po pomoc do doradcy zawodowego.

A ty z kim konsultowałeś swoje CV?

Tagi: