Bycie cynikiem obniża twoje finanse

rp_praca-plusy-i-minusy.jpgMasz cyniczne podejście do życia? Praca nie jest dla ciebie „wyższa wartością” i nie wierzysz w to, że ludzie naprawdę mogą zachowywać się w sposób altruistyczny? Kontestujesz moralne zasady a „wzniosłe cele” to dla ciebie jedynie komunał? Być może przez to zarabiasz mniej niż twoi koledzy.
Doktor Olga Stavrova z Uniwersytetu w Kolonii po przeanalizowaniu badań z USA i Europy doszła do wniosku, że istnieje korelacja między zarobkami a poziomem cynizmu. W Niemczech, osoby o niskim poziomie cynizmu, średnio zarabiają o około 300 $ mniej niż ich koledzy, którzy mają cyniczne nastawienie. Wynikać to może z tego, że cynicy nie tylko czują się mniej związani z pracą i nie widzą w niej sensu życia, ale również słabiej ufają innym i gorzej pracują przez to zespołowo.
Pocieszające dla nas jest to, że związek między cynizmem a niższymi zarobkami okazał się kulturowy – w krajach, w których ludzie są bardziej altruistycznie nastawieni względem siebie, współczynnik zabójstw jest niższy i ogólnie istnieje mniejszy globalny poziom cynizmu, związek między zarobkami a poziomem tej cechy jest większy. Tam jednak, gdzie większość ludzi narzeka, nie dostrzega plusów i zakłada, że reszta świata kieruje się niskimi pobudkami, cynicy zarabiają podobnie jak reszta. Polska wprawdzie nie należy do krajów o wysokim poziomie zabójstw, w cynizmie jednak przodujemy – zatem u nas ten związek może nie być aż tak duży. Jeśli jednak rozważasz emigrację postaraj się podnieść swoje nastawienie do świata i życia.

źródło:eurekalert.org

Tagi: