7 grzechów głównych w CV

rp_grzechy_glowne.jpgNieumiarkowanie, lenistwo, pycha – te grzechy popełniają kandydaci również w CV. Uważaj na nie!

7 lat temu przygotowaliśmy artykuł o 7 grzechach podczas rozmowy kwalifikacyjnej – okazuje się jednak, że podobne grzeszki możemy popełniać już na etapie tworzenia CV. Czego unikać i jak napisać CV?

1.Pycha

Co oznacza pycha w CV? Przede wszystkim chwalenie się kompetencjami, których nie posiadamy oraz wpisywanie fikcyjnych obowiązków, które rzekomo wykonywaliśmy. Zawyżone kompetencje w CV to jedne z najpopularniejszych kłamstw dokonywanych przez kandydatów. Trzeba z nimi mocno uważać – zapytani o wyjaśnienie określonych zadań czy dopytani o funkcjonalności oprogramowania, które podobno znamy od podszewki, musimy umieć odpowiedzieć. W przeciwnym razie, nasze szanse na pracę – jeśli zostaniemy przyłapani na kłamstwie – drastycznie maleją.

2.Chciwość

W przypadku CV ten grzech to wysyłanie aplikacji gdzie popadnie. Na każde stanowisko, jakie zobaczymy w serwisie  z ogłoszeniami. Kandydatom często wydaje się, że w ten sposób zwiększają swoje szanse. Nie jest to prawdą – zamiast marnować czas na bezmyślne wysłanie CV wszędzie, poświęć go na przygotowanie CV dopasowanego do ogłoszenia rekrutacyjnego.

3.Nieczystość

Schludne i dobrze sformatowane CV to podstawa. Co z tego, że jesteś specjalistą, jeśli Twoje CV zawiera literówki, błędy ortograficzne i jest nieczytelne? W takiej sytuacji Twoje CV najprawdopodobniej zostanie odrzucone bądź zostaniesz zaproszony na spotkanie kwalifikacyjne, ale będziesz nieco gorzej postrzegany niż osoba, która przesłała CV pozbawione tych błędów.

4.Zazdrość

Zazdrościsz swoim kolegom stanowisk, zatem wysyłasz CV tam, gdzie nie masz kwalifikacji? Niestety – nie zostaniesz menedżerem, jeśli dopiero ukończyłeś studia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jesteś urodzonym liderem. Zamiast zazdrościć innym pozycji, zacznij samodzielnie, krok po kroku, budować swoją karierę.

5.Nieumiarkowanie

Wpisałeś całą swoją edukację łączenie ze szkołą podstawową? Każde szkolenie, które odbyłeś w ciągu 20-letniej kariery? Dokładny zakres obowiązków wraz z tymi najbardziej podstawowymi, a do tego napisałeś, że potrafisz obsługiwać program Word (to ci dopiero osiągnięcie!). Jeśli twoje CV będzie mieć 5 stron, to są bardzo duże szanse na to, że nikt nie doczyta go do końca. Tworząc CV wpisz rzeczy najważniejsze z punktu widzenia pracy o jaką się starasz!

6.Gniew

Złości cię to, że pracodawcy nie podają w ogłoszeniach przedziału oferowanego wynagrodzenia? Niestety taką mamy kulturę rekrutacji. Możesz albo zagrać w tę grę albo otworzyć własny biznes i w ten sposób zarobkować. Złoszczenie się na to, że pracodawcy nie odpowiadają, też nic Ci nie da – pozostaje jedynie mozolne wysyłanie dopasowanych do stanowiska CV.

7.Lenistwo

Nie chce ci się przygotować atrakcyjnego CV? Lenistwo w tym zakresie może cię słono kosztować. Rekruterzy skanują wzrokiem CV dość szybko – jeśli nie odnajdą informacji, jakich oczekują, Twoje CV wyląduje w koszu. Lenistwem jest również wysyłanie angielskiej wersji CV, jeśli oczekiwana jest polska, brak listu motywacyjnego, jeśli jest wymagany oraz wszelkie błędy i literówki w aplikacji.

Tagi: