6 sytuacji, kiedy warto wykorzystać funkcjonalne CV

rp_CV-format3.jpgFunkcjonalne CV – znacznie w Polsce rzadziej wykorzystywane niż CV chronologiczne – może pomóc w wielu sytuacjach, w których tradycyjne CV byłoby za długie, niejasne lub ujawniało informacje, które wolelibyśmy ukryć. Bazuje na doświadczeniu i umiejętnościach, bez przykładania nadmiernej wagi do kolejności poszczególnych doświadczeń zawodowych. Pozawala na zbiorcze podsumowania i pokazanie wielu kompetencji. Trzeba z nim jednak uważać – bywa podejrzliwie traktowane przez rekruterów i nie w każdej sytuacji będzie odpowiednie. Warto jednak mieć jego wersję, zwłaszcza w poniższych sytuacjach:

1.Kiedy chcesz się zmienić zawód

Chcesz się przebranżowić, ale Twoje CV nie pasuje do nowego stanowiska pracy? Ukończyłaś podyplomowe studia z księgowości, ale ostatnie 6 lat twojego doświadczenia na stanowisku sekretarki w żaden sposób nie może ci pomóc w zdobyciu pracy w biurze rachunkowym, mimo iż od dwóch lat prowadzisz dodatkowo (i bezpłatnie) księgowość dla dwóch zaprzyjaźnionych firm? CV funkcjonalne jest właśnie dla Ciebie. Możesz opisać w nim kompetencje jakie dała ci praca sekretarki, a które ważne są również w księgowości (zorganizowanie, dotrzymywanie terminów), dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu księgowości dla małych firm oraz podkreślić właśnie ukończone studia. Oczywiście, rekruter zobaczy dość  szybko, że masz małe doświadczenie, ale nie odrzuci od razu twojego CV dlatego, że uzna iż jest całkowicie irrelewantne.

2.Kiedy pracowałeś w dużej ilości miejsc o podobnym profilu

Umieszczenie 20-letniego doświadczenia w CV może zaowocować bardzo długim dokumentem – zwłaszcza jeśli wszędzie chcesz umieszczać zakres zadań. Zamiast powtarzać wszędzie te same obowiązki, możesz przygotować CV, w którym pokażesz główne kompetencje i zadania oraz proces rozwoju jaki przeszedłeś. Oczywiście, jeśli nie masz przerw w doświadczeniu (lub nie są zbyt długie), warto o tym wspomnieć – rekruter będzie bowiem podejrzewał, że wybrałeś taką formę CV nie bez powodu.

3.Kiedy jesteś „skoczkiem”

Pracowałeś w dużej ilości miejsc? Zmieniałeś firmy, branże i do tego nierzadko miewałeś drobne przerwy w CV? Umieszczenie takich informacji w formie chronologicznego CV może wywołać chaos i doprowadzić do tego, że osoba czytająca nie ma jasności jakie są twoje kompetencje. Zbyt duża ilość miejsc pracy i częste zmiany  mogą również zaowocować tym, że Twoje CV stanie się za długie.

Przygotowując CV funkcjonalne skup się na kompetencjach które zdobyłeś i zaprezentuj swoje doświadczenie jako różnorodne. Podaj ogólne daty zatrudnienia (np. w latach 2010-2014 pracowałem w handlu, głównie jako przedstawiciel handlowy na skalę regionu i województwa. Mam doświadczenie w branży spożywczej, FMCG oraz produktów budowlanych).

4.Kiedy Twoje doświadczenie obejmuje dwie lub więcej specjalizacji

Osoby, które miały okazję wykonywać kilka zawodów i zdobyły kompetencje na wielu polach mogą pokusić się o stworzenie funkcjonalnego CV głownie po to, by od samego początku pokazać swoją wszechstronność. Problemem tradycyjnego CV jest to, że pracodawcy skupiają się głownie na ostatnich dokonaniach kandydata, nie sięgając często wzrokiem do „zamierzchłej” przeszłości. Tymczasem to ona może dawać kompetencje, które będą Twoim dodatkowym plusem. Przykładowo, jeśli po kilku latach pracy w sprzedaży zdecydowałeś się na pracę trenera i szkoleniowca, zrobiłeś odpowiednie kursy i pracowałeś w tym obszarze, funkcjonalne CV może pokazać cię jako idealnego kandydata do prowadzenia treningów sprzedażowych i bycia coachem zespołu handlowego.

5.Kiedy masz dużą przerwę w pracy

Brak zatrudnienia przez dłuższy okres czasu może rodzić problemy w postaci tego, że pracodawcy niechętnie podchodzą do Twojej kandydatury zastanawiając się co jest z tobą nie tak, skoro nikt przez ostatni rok, nie zaproponował ci pracy. Przerwa w trakcie zatrudnienia również wywołuje komentarze dotyczące możliwego braku kompetencji lub problemów innego rodzaju. CV funkcjonalne, skupiając się na kompetencjach pozwala ukryć przerwę w pracy (a przynajmniej sprawić, że nie jest ona widoczna na pierwszy rzut oka).

Przygotowując CV w takiej sytuacji, najpierw opisz posiadane umiejętności, zrealizowane projekty, osiągnięte sukcesy, a dopiero później uporządkuj doświadczenie chronologicznie tworząc CV hybrydowe.

6.Kiedy jesteś freelancerem

Osoba pracująca jako wolny strzelec ma na koncie wiele projektów, nierzadko prowadzonych jednocześnie dla różnych podmiotów. Miewa również przerwy w CV. Jak umieścić to w tradycyjnym, chronologicznym układzie? Tu z pomocą przychodzi połączenie CV funkcjonalnego i tradycyjnego (tzw. CV hybrydowe), w którym grupujemy poszczególne specjalizacje wokół określonego tematu. Przykładowo, jeśli jesteś jednocześnie projektantem stron www, prowadziłeś szkolenia z tego zakresu a dodatkowo mówisz trzema językami i udzielasz prywatnych korepetycji, opisz wszystkie specjalizacje jako poszczególne kompetencje, podając dane dotyczące ilości klientów, przepracowanego czasu, budżetów lub innych ważnych z perspektywy specyfiki projektów jakie realizujesz informacji. Przykładowo, możesz napisać o tym, że masz na koncie ponad 30 projektów www, 200 zrealizowanych godzin szkoleniowych oraz udzielasz od 5 lat korepetycji dla 10 uczniów. W przypadku freelancera liczą się nie tylko kompetencje ale również liczby i uzyskane efekty pracy.

Tagi: