Gdzie studiować by zarobić najwięcej?

rp_studia-za-granica311.jpgNa jaką uczelnię warto złożyć dokumenty by w przyszłości osiągać najwyższe wynagrodzenia? Okazuje się, że najbardziej „opłacalną uczelnią” jest SGH. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska a na trzecim Wrocławska.

Ile zarabia się po SGH? Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana absolwentów tej uczelni wynosi 8700 zł brutto. Na Politechnice Warszawskiej mediana wynosi już o 1000 zł mniej, a po Wrocławskiej Politechnice połowa absolwentów zarabia powyżej 6500 zł brutto. Oczywiście nie od razu po studiach.
4.te miejsce pod względem wysokości przewidywanych zarobków zajęła Politechnika Gdańska (również 6500 zł mediany), a na 5.tym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski (z medianą 6000 zł) ex æquo z Politechniką Poznańską.

A gdzie lepiej nie studiować? Na końcu rankingu znalazły się takie uczelnie ja: Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie (mediana 3700 zł brutto – 25% zarabia poniżej 2650 zł),  Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (mediana 4000 zł brutto, 25% zarabia poniżej 2770 zł) oraz Politechnika Białostocka (mediana 4075 zł , 25% zarabia poniżej 2825 zł).

Oczywiście na zarobki wpływ ma nie tylko poziom kształcenia – jak widać czołowe miejsca w rankingu zajmują uczelnie z Warszawy, bo ich absolwenci najczęściej szukają pracy w stolicy, w której zarobki są wyraźnie wyższe niż w Bydgoszczy czy Białymstoku. Warto jednak, przed podjęciem decyzji o wyborze studiów zwrócić na tego typu ranking uwagę a także dobrze przemyśleć kierunek – patrząc na losy absolwentów ochrony środowiska, nawet kierunki zamawiane nie dają pewności pracy.

Tagi: