Jak rozwiać obawy rekrutera, kiedy masz za wysokie kwalifikacje?

ocena pracownika3 Jak rozwiać obawy rekrutera, kiedy masz za wysokie kwalifikacje?Aplikujesz na stanowisko, na którym oczekiwane są niższe kwalifikacje niż twoje? Musisz je rozwiać jak najszybciej – inaczej możesz w ogóle nie być brany pod uwagę jako kandydat!

Czego obawiają się rekruterzy, kiedy spotykają się z kandydatem o zbyt wysokich kwalifikacjach na dane stanowisko? Przede wszystkim tego, że kandydat będzie chciał za dużo zarabiać, szybko się znudzi i ucieknie do bardziej interesującej pracy oraz – że jeśli jest bardziej doświadczony niż jego przełożony – będzie to owocować problemami w komunikacji i akceptacji decyzji przełożonego.  Te wszystkie obawy, mogą spowodować, że twoje CV nie przejdzie nawet wstępnej selekcji i nie dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego jeśli świadomie wysyłasz CV na stanowisko o niższych niż twoje wymaganiach, spróbuj to umotywować i już w mailu który wraz z CV wysyłasz do pracodawcy rozwiać jego wątpliwości. Jak o zrobić?

  • Znajdź w ramach nowej firmy te elementy, które możesz potraktować jako wyzwanie (np. to, że jest to nowa branża, albo firma jest mała  ty masz jedynie doświadczenie korporacyjne i chcesz dzięki zmianie firmy na mniejszą mieć większe poczucie wpływu na to, co się dzieje w firmie),
  • Zaprezentuj się jako osobę pomocną i skłonną do dzielenia się wiedzą (np. możesz napisać, że chcesz się uczyć od innych i masz poczucie, że w tej firmie to będzie możliwe a sam chętnie się podzielisz zdobytą wiedzą i doświadczeniem – to pozwoli zobaczyć twoje większe kwalifikacje jako atut a nie problem),
  • Napisz wprost o tym, że zdajesz sobie sprawę, że masz większe doświadczenie niż oczekiwane, ale twoim zdaniem  to jedynie plus dla firmy, a ty sam jesteś świadomy tego, na jakie stanowisko aplikujesz (rekruterzy są przyzwyczajeni do tego, że kandydaci nie czytają dokładnie ogłoszeń – zatem często zakładają, że CV osoby zanadto doświadczonej, zostało wysłane tylko dlatego, że kandydat wysyłał je hurtowo i nawet nie doczytał ogłoszenia ze zrozumieniem do końca).