Rozmowa video i nagrywana rozmowa video – jak sobie z nimi poradzić?

wizerunek w internecie2 Rozmowa video i nagrywana rozmowa video – jak sobie z nimi poradzić?Coraz częściej spotkania rekrutacyjne – zamiast w salce konferencyjne – realizowane są w mieszkaniu kandydata. Za pomocą Skype. Nowością w zakresie rekrutacji jest też rozmowa kwalifikacyjna w postaci nagrania odpowiedzi kandydata, których udziela on w dowolnym czasie w zaciszu własnego pokoju. Jak przygotować się do takiej rozmowy? O czym pamiętać i w jaki sposób ograniczyć stres?

O ile do rozmów przez Skype powoli się przyzwyczajamy (choć nie każdy kandydat miał okazję uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, o tyle rozmowa kwalifikacyjna nagrywana na video, jest nadal nowością. Można się jednak spodziewać szerokiego rozwoju tej formy selekcji kandydatów, z perspektywy rekrutera daje ona bowiem ogromną oszczędność czasu. Na czym polega taka rozmowa? Otóż kandydat dostaje dostęp do serwisu umożliwiającego usługę nagrywania rozmów rekrutacyjnych i po zalogowaniu się na konto użytkownika, otrzymuje możliwość rozpoczęcia wywiadu, który polega na tym, że kandydatowi zadawane są kolejno pytania przez system (mogą być wyświetlane, mogą również być nagrane) i kandydat musi odpowiedzieć na nie do kamery. Jego wypowiedź jest nagrywana, archiwizowana i przesyłana do rekrutera). W zależności od tego z jakiego systemu korzysta rekruter, kandydat może mieć określony czas na każdą odpowiedź lub może móc odtworzyć własne odpowiedzi. Grunt, że po nagraniu odpowiedzi, rekruter może odtworzyć ją w dowolnym momencie, przesłać do menedżera, a nawet może wybrać jedynie określone odpowiedzi do odsłuchu. Jeśli po pięciu minutach stwierdzi, że kandydat się nie nadaje, nie musi też oglądać całości wywiadu.

Z perspektywy kandydata, tego typu rozmowa to też oszczędność – przede wszystkim czasu i środków na dojazd. Wywiad można nagrać w dowolnym czasie i miejscu. Niestety, jest to dla nas również nieco bardziej stresująca sytuacja (głównie dlatego, że nowa i nietypowa).

Rozmowa video i nagranie video – o czym pamiętać?

Zarówno rozmowa video prowadzona w czasie rzeczywistym (online) jak i nagranie wywiadu przez kandydata, niesie ze sobą kilka ważnych elementów, o których nie wolno zapominać przygotowując się do spotkania:

Widok z kamery

 • Sprawdź co widać w twojej kamerze. Zwróć uwagę na wszystkie szczegóły – w szczególności odbicia z lustra, leżące na podłodze skarpetki i elementy wystroju, które pokazują twoją osobę od zbyt prywatnej strony. Pamiętaj również, że osoba rekrutująca nie wie czy pomieszczenie, z którego prowadzisz nagranie to twój pokój lub gabinet. Może zatem odnieść mylne wrażenie (np. kiedy zobaczy mnóstwo różowych kucyków na półkach za twoją głową – w takiej sytuacji zamiast podejrzewać, że to pokój twojej młodszej siostry, może uznać, ze jesteś infantylną 28 latką).
 • Zwróć uwagę na światło – sprawdź widok z kamery dokładnie w takim czasie, w jakim będziesz mieć rozmowę lub wykonywać nagranie. Ilość światła nie powinna być za duża, by nie prześwietlić twojego obrazu oraz za mała – musi być cię widać. Pobaw się zatem ustawieniami kamery i lampami w pomieszczeniu. Pamiętaj, że zimne światło doda ci lat, a ciepłe sprawi, ze Twoja twarz będzie wyglądać przyjaźniej.
 • Unikaj głośnych dźwięków z zewnątrz. Oznacza to po pierwsze wybór takiego pomieszczenia, które  jest z dala od ulicy (np. pokój wewnątrz domu, od strony podwórka) oraz zadbanie o to, by inne dźwięki cię nie rozpraszały (np. ujadanie psa, śmiech lub płacz dziecka).
 • Zadbaj o połączenie internetowe – szczególnie ważne w przypadku nagrywania rozmowy – jeśli będzie zbyt słabe a twój obraz rozmazany lub dźwięk będzie się urywał, to nie wypadniesz dobrze (w ostateczności, jeśli dysponujesz słabym łączem, możesz przecież skorzystać z internetu u kolegi w mieszkaniu).
 • Wygląd i strój – na rozmowę przez Skype czy nagranie video musisz ubrać się równie elegancko jak ubrałbyś się na normalne spotkanie rekrutacyjne. Pamiętaj jednak o tym, że duże wzory na odzieży odwracają uwagę rozmówcy, a w nagraniu video drobny wzór (np. kratka na koszuli) może zostać zniekształcony – jeśli zatem wypróbowujesz swoje połączenie i światło przed nagraniem od razu ubierz się tak, jak będziesz ubrany podczas nagrania i sprawdź jak prezentuje się całość.
 • Kontakt wzrokowy – podczas rozmowy przez Skype pamiętaj o tym, że to oko kamery a nie obraz oczu rozmówcy na ekranie buduje bezpośredni kontakt wzrokowy – od czasu do czasu patrz zatem w kamerę. Przy nagraniu video, kiedy nie widzisz rozmówcy wcale – staraj się przez cały czas mówić do kamery. Wysokość kamery powinna być na wysokości Twojego wzroku (jeśli będzie niżej, rozmówca będzie miał wrażenie, ze patrzysz na niego z góry – to częsty problem przy małej wielkości laptopach). Unikaj tez umiejscowienia kamery zbyt wysoko – będziesz podnosić wzrok do góry i w efekcie będziesz wyglądać zbyt „prosząco”.

weblog new2 300x199 Rozmowa video i nagrywana rozmowa video – jak sobie z nimi poradzić?

Stres podczas nagrania video

Problemem podczas rozmowy kwalifikacyjnej nagrywanej na video jest przede wszystkim fakt tego, że nie widzimy naszego rozmówcy i jesteśmy w sytuacji „gadał dziad do obrazu”. Nie możemy zadać pytania, nie widzimy reakcji rozmówcy na to, co mówimy i nie mamy jasności czy już – w oczach osoby rekrutującej – wyczerpaliśmy temat czy nie. Trudno również w takiej sytuacji zachować pogodny wyraz twarzy – podczas tradycyjnej rozmowy możemy uśmiechnąć się do rozmówcy (bądź on do nas – w tej sytuacji musimy stwarzać dobre wrażenie, ale ciężko jest uśmiechać się w przestrzeń.

Plusem (z perspektywy kandydata) jest brak dodatkowych pytań – nie musimy się zatem stresować (przynajmniej na tym etapie) tym, że ktoś dopyta nas o jakieś trudne szczegóły.

Jak ograniczyć stres podczas nagrania video?

 • Przygotuj się wcześniej do najbardziej popularnych pytań. Wypisz sobie odpowiedzi, jakich chcesz udzielić i kilka razy je przeczytaj,
 • Nagraj kilka swoich wypowiedzi i odtwórz je – zobacz jak wyglądasz, jak prezentuje się twoja mimika, czego możesz uniknąć. Nagranie się przed właściwą rozmową, da ci też niezbędny trening i pozwoli oswoić się z kamerą – zwłaszcza, jeśli nie używasz jej na co dzień.
 • Przed planowaną godziną nagrania (możesz ją przecież ustalić), zrób coś, co cię rozluźni i sprawi, że będziesz w dobrym nastroju. Może to być dobry posiłek, spacer, ćwiczenia fizyczne, sesja jogi – wszystko co cię uspokaja i wycisza.

Odpowiadanie na pytania podczas nagrania video – kilka zasad:

 • Czas odpowiedzi na pytanie – postaraj się zmieścić miedzy 1-2,5 minutami. Dłuższe wypowiedzi są nużące, jeśli są po prostu monologiem.
 • Nie gestykuluj za bardzo – będziesz odwracał uwag od tego co mówisz. Nadmierna gestykulacja jest też bardziej widoczna na nagraniu niż w realnej rozmowie.
 • Nie dopowiadaj – jeśli skończysz wypowiedź, powstrzymaj się przez dookreśleniami i dopowiadaniem. Brzmi to nieprofesjonalnie i do tego może doprowadzić do chaosu w Twojej wypowiedzi.

3 tricki podczas rozmowy video

 • Zegarek – umieść go w widocznym dla siebie miejscu (możesz tez skorzystać z zegarka systemowego w komputerze). Zwracaj uwagę na czas wypowiedzi – pamiętaj, że nie powinny być dłuższe niż 2 minuty.
 • CV – przyklej z tyłu za monitorem swoje CV. Dzięki temu będziesz mógł dyskretnie na nie spoglądać, jeśli będziesz chciał odświeżyć sobie daty lub informacje. Będziesz tez bardziej spójny z tym, co już w nim napisałeś o sobie.
 • Lusterko (lub zdjęcie kogoś bliskiego) – umieść (po lewej stronie monitora) lusterko lub zdjęcie osoby, na widok której mimowolnie się uśmiechach. Podczas nagrania video (lub rozmowy przez skype) musisz zachować pogodny wyraz twarzy – dobrze uśmiechać się do kamery, choć jest to trudne dla osób, które nie maja scenicznego doświadczenia. Widok własnej twarzy w lusterku lub zdjęcia kogoś bliskiego pomaga w kontroli uśmiechu i sprawia, że łatwiej nam „mieć miłą twarz”.