Rozmowa video i nagrywana rozmowa video – jak sobie z nimi poradzić?

A female surfing the web anonymouslyCoraz częściej spotkania rekrutacyjne – zamiast w salce konferencyjne – realizowane są w mieszkaniu kandydata. Za pomocą Skype. Nowością w zakresie rekrutacji jest też rozmowa kwalifikacyjna w postaci nagrania odpowiedzi kandydata, których udziela on w dowolnym czasie w zaciszu własnego pokoju. Jak przygotować się do takiej rozmowy? O czym pamiętać i w jaki sposób ograniczyć stres?

O ile do rozmów przez Skype powoli się przyzwyczajamy (choć nie każdy kandydat miał okazję uczestniczyć w takim przedsięwzięciu, o tyle rozmowa kwalifikacyjna nagrywana na video, jest nadal nowością. Można się jednak spodziewać szerokiego rozwoju tej formy selekcji kandydatów, z perspektywy rekrutera daje ona bowiem ogromną oszczędność czasu. Na czym polega taka rozmowa? Otóż kandydat dostaje dostęp do serwisu umożliwiającego usługę nagrywania rozmów rekrutacyjnych i po zalogowaniu się na konto użytkownika, otrzymuje możliwość rozpoczęcia wywiadu, który polega na tym, że kandydatowi zadawane są kolejno pytania przez system (mogą być wyświetlane, mogą również być nagrane) i kandydat musi odpowiedzieć na nie do kamery. Jego wypowiedź jest nagrywana, archiwizowana i przesyłana do rekrutera). W zależności od tego z jakiego systemu korzysta rekruter, kandydat może mieć określony czas na każdą odpowiedź lub może móc odtworzyć własne odpowiedzi. Grunt, że po nagraniu odpowiedzi, rekruter może odtworzyć ją w dowolnym momencie, przesłać do menedżera, a nawet może wybrać jedynie określone odpowiedzi do odsłuchu. Jeśli po pięciu minutach stwierdzi, że kandydat się nie nadaje, nie musi też oglądać całości wywiadu.

Z perspektywy kandydata, tego typu rozmowa to też oszczędność – przede wszystkim czasu i środków na dojazd. Wywiad można nagrać w dowolnym czasie i miejscu. Niestety, jest to dla nas również nieco bardziej stresująca sytuacja (głównie dlatego, że nowa i nietypowa).

Rozmowa video i nagranie video – o czym pamiętać?

Zarówno rozmowa video prowadzona w czasie rzeczywistym (online) jak i nagranie wywiadu przez kandydata, niesie ze sobą kilka ważnych elementów, o których nie wolno zapominać przygotowując się do spotkania:

Widok z kamery

weblog

Stres podczas nagrania video

Problemem podczas rozmowy kwalifikacyjnej nagrywanej na video jest przede wszystkim fakt tego, że nie widzimy naszego rozmówcy i jesteśmy w sytuacji „gadał dziad do obrazu”. Nie możemy zadać pytania, nie widzimy reakcji rozmówcy na to, co mówimy i nie mamy jasności czy już – w oczach osoby rekrutującej – wyczerpaliśmy temat czy nie. Trudno również w takiej sytuacji zachować pogodny wyraz twarzy – podczas tradycyjnej rozmowy możemy uśmiechnąć się do rozmówcy (bądź on do nas – w tej sytuacji musimy stwarzać dobre wrażenie, ale ciężko jest uśmiechać się w przestrzeń.

Plusem (z perspektywy kandydata) jest brak dodatkowych pytań – nie musimy się zatem stresować (przynajmniej na tym etapie) tym, że ktoś dopyta nas o jakieś trudne szczegóły.

Jak ograniczyć stres podczas nagrania video?

Odpowiadanie na pytania podczas nagrania video – kilka zasad:

3 tricki podczas rozmowy video

Tagi: