Co piąty Polak może wyjechać z kraju?

rp_emigracja-managerow3.jpgJak wynika z najnowszego raportu Work Service, emigrację zarobkową – powodowaną przede wszystkim (w 84%) chęcią zarabiania większych pieniędzy, rozważa co piąty Polak. 5% jest zdecydowanych.  

Gdzie najchętniej emigrujemy? Nadal w czołówce są Niemcy, Wielka Brytania i Holandia Każdy z tych krajów cieszy się zainteresowaniem co czwartego chętnego do emigracji Polaka. Co ciekawe, zainteresowanie Holandią w ciągu ostatniego pół roku zwiększyło się z 8% do 23%. Najmniej osób planuje wyjechać do Hiszpanii (zaledwie 1%) co może wiązać się z dużym bezrobociem w tym kraju.

Kim jest typowy potencjalny emigrant?

75% osoby, które jeszcze nie ukończyły 35 lat. Tylko 11% kandydatów do wyjazdu ma powyżej 45 lat. 60% ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe, a zaledwie 15% wyższe – magistrzy zatem, jak się okazuje, wolą na razie zostać w kraju. Tylko 28% potencjalnych emigrantów to mieszkańcy dużych miast. Większość pochodzi ze wsi lub z miast do 100.000 mieszkańców.  Jest to o tyle nowość, że poprzednia fala emigracji dotyczyła wykształconych Polaków, którzy nie poradzili sobie ze znalezieniem pracy nawet w dużych miastach. Teraz jednak – jak wynika z raportu – zainteresowani są przed wszystkim osoby, które u siebie (często ze względu na niskie wykształcenie) pracy znaleźć nie mogą lub wynagrodzenie im oferowane jest zbyt niskie (tylko 7% kandydatów do emigracji ma dochody powyżej 3000 zł. Pozostali zarabiają mniej , lub – jak 59% – wcale). Najwięcej chętnych do emigracji pochodzi z Polski centralnej lub południowej.  Tak płodny w emigrantów rejon wschodni nie jest już dominującym obszarem , z którego młodzi ludzie chcą się wyrwać.

Dlaczego emigrujemy?
Głównym powodem jest chęć wyższych zarobków – taki powód deklaruje 84% badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się:

Tym co najbardziej powstrzymuje nas przed wyjazdem, jest przywiązanie do rodziny i przyjaciół. Pozostałe powody – jak dobra praca czy brak środków na wyjazd, są w porównaniu z tym marginalne.