Czy można zwolnić pracownika za to, że szuka pracy?

rp_zwalnianie-pracownika-stres.jpgCzy sam fakt tego, że pracownik szuka nowej pracy i dowie się o tym jego szef już wystarczy do tego, by się z pracownikiem rozstać? Czy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie za to, że poszedł na rozmowę kwalifikacyjną do konkurencji?

W przypadku, kiedy pracownik posiada umowę o pracę na czas określony, pracodawca może zwolnić go bez podawania przyczyny wypowiedzenia. W praktyce oznacza to, że jeśli szef dowie się, że szukasz pracy, może rozwiązać z tobą umowę a tym nawet nie będziesz wiedzieć, że powodem jest to, że wysłałeś do innej firmy CV.

W przypadku kiedy pracownik posiada umowę o pracę na czas nieokreślony sytuacja nieco się komplikuje – pracownik musi bowiem otrzymać powód zwolnienia. Powiedzenie pracownikowi, że dostaje wypowiedzenie, bo szuka nowej pracy mogłoby nie zostać uznane przez sąd pracy, ale taka sytuacja w praktyce prowadzi do tego, że pracodawca traci zaufanie do pracownika – a to jest już wystarczającym powodem, by wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony.

A co z dyscyplinarką? Jest to możliwe tylko w sytuacji, kiedy pracownik ma np. zakaz konkurencji a w nim wyraźny zapis, że nie może próbować nawiązywać współpracy z określonymi podmiotami. Przykładowo – jeśli w zakazie konkurencji napisano, że pracownik nie może pracować na rzecz podmiotów konkurencyjnych, to samo szukanie u nich pracy nie jest podstawą zwolnienia dyscyplinarnego (bo de facto pracownik nie złamał jeszcze umowy i pracować u konkurencji nie zaczął). Jeśli zatem posiadasz zakaz konkurencji, zanim wyślesz CV do innej firmy  z branży, dowiedz się, co oznaczają poszczególne zapisy w twojej umowie o prace i zakazie konkurencji oraz jak można je interpretować. Pamiętaj jednak, że szukając pracy u konkurencji zawsze ryzykujesz tym, że pracodawca który się o tym dowie, rozwiąże umowę za wypowiedzeniem, nie będzie bowiem chciał pracować z nielojalnym pracownikiem. Nie oznacz o oczywiście, że nie należy szukać lepszej pracy. Warto się jednak liczyć z konsekwencjami i znać swoje prawa.