Jaką pracę wybrać, by uniknąć demencji?

rp_menopauza3.jpgChcesz na stare lata zachować przytomność umysłu i dobrą pamięć? Już dziś zdecyduj się na pracę, która pomoże ci osiągnąć te cele!

Według badań opublikowanych przez American Academy of Neurology rodzaj wykonywanej pracy może wpływać na to, w jakim stanie będzie nasz umysł, kiedy już przejdziemy na emeryturę.  Do tej pory badania wykazywały związek między podatnością na demencję a poziomem wykształcenia (osoby uczące się w dzieciństwie więcej, dłużej zachowują sprawność umysłu). Okazuje się jednak, że jeszcze większe znaczenie ma to, jaką prace wykonujemy na co dzień.

Jakie zatem zadania powinnyśmy mieć, by móc cieszyć się szczęśliwą i zdrową starością? Naukowcy twierdzą, że pomaga wykonywanie zadań wymagających podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów, tworzenia strategii i ogólnie, większej ilości mówienia. Przydają się też zadania, w których wymagane jest zarządzanie (czasem, zasobami, ludźmi). Z badań wynika, że osoby, których praca wymagała wykonywania zadań z obszarów zarządzania (np. ustalanie priorytetów), pracy werbalnej (np. prezentacje dla klientów) oraz analizy (np. tabele danych) rzadziej niż osoby wykonujące zadania z tylko jednego obszaru, cierpiały na demencję.

Jaka zatem jest recepta na pogodną i zdrową emeryturę? Wybierz prace zróżnicowaną, w której możesz wykonywać zadania różnego typu!

źródło:eurekalert.org