Dobry szef jest dobry dla Twojego serca!

bossJaki szef jest lepszy? Lekko surowy, który naciska na swoich pracowników czy taki, który jest miły i sympatyczny? Osoby miłe postrzegamy często jako słabsze. Tymczasem szef który jest łagodny wcale niekoniecznie będzie szefem słabym – wprost przeciwnie – jego podwładni i mogą osiągnąć lepsze wyniki w pracy i do tego będą zdrowsi.

Z artykułu opublikowanego w Harvard Business Review wynika, że szef który jest miły i sympatyczny, jeśli tylko nie pozwoli by jego pracownicy weszli mu na głowę, może osiągać znacznie lepsze wyniki pracy swojego zespołu niż surowy szef, który generuje u pracowników dodatkowy stres. Naciskanie na efektywność pracowników, wcale jej bowiem nie zwiększa, a jedynie powoduje u nich dodatkowy stres. Za to „dobry szef” powoduje, że nawet stresujące sytuacje stają się mniej straszne – innymi słowy mówiąc  jesteśmy na stres nieco bardziej dzięki jego podejściu – odporni.Co najbardziej zaś ciekawe osoby mające „dobrego szefa” rzadziej zapadają na choroby serca.

Pracownicy, którzy czują się bezpiecznie w miejscu pracy nie tylko rzadziej się zwalniają, ale również mają lepsze wyniki w pracy zespołowej i są bardziej uprzejmi wobec klientów – tak jakby postawa szefa wobec pracowników moderowała całe zachowanie jego podwładnych – również wobec siebie nawzajem i wobec kontrahentów firmy.

Jeśli zatem chcesz lepiej radzić sobie w pracy, poszukaj lepszego szefa, a pracodawcom radzimy zwracać uwagę na to, kogo umieszczają na kierowniczych stanowiskach.