Czy dasz rade znaleźć porównywalną (do obecnej) pracę?

feedback3 Czy dasz rade znaleźć porównywalną (do obecnej) pracę?Jak bardzo jesteśmy optymistycznie w aspekcie znalezienia nowego zatrudnienia? Jak wynika z najnowszej edycji raportu Monitor Rynku Pracy Randstad, przezywamy właśnie jeden z bardziej optymistycznych momentów!  Większość Polaków, wierzy, że bez problemu znalazłaby dość szybko pracę!

Jak wynika z ankiety, aż 72% pracowników uważa, że bez problemu, w ciągu sześciu miesięcy, znalazłoby porównywalną pracę. Do tej pory (poprzez 19 edycji badania) byliśmy podobnie optymistycznie zaledwie dwa razy.

Wierzymy również, że w razie potrzeby znajdziemy bez większych trudności jakąkolwiek pracę – uważa tak 81% ankietowanych przez Randstad. Jest to wynik znacznie wyższy niż w innych krajach Europy  (64% Europejczyków wierzy, że znajdzie podobną pracę i 57%, że jakąkolwiek). Najbardziej optymistyczni są pracownicy w wieku 25-44 lat, ale nawet osoby 55+ w 56% wierzą w to, że są w stanie znaleźć jakąkolwiek pracę.

Z badania wynika również, że zaledwie 9% Polaków szuka obecnie pracy aktywnie – rok temu, było to 17%. Autorzy badania sugerują, że wynika to z naszej wiary w to, że o pracę jest łatwo. Niemniej jednak może to być wskaźnik tego, że jesteśmy z pracy, którą mamy zadowoleni  lub że mimo iż jesteśmy optymistami, coś nas przed szukaniem nowych możliwości hamuje. Potwierdza to wynik na poziomie 36% osób, które boją się że mogą w ciągu najbliższych 6 miesięcy stracić zatrudnienie. Z drugiej strony wzrosła ilość osób, które deklarują, że „trochę się za pracą rozglądają” – do 19% (a w przypadku grupy 25-34 jest to aż 25% pracowników).

Mimo tego, że aktywnie szukamy pracy w mniejszym zakresie, poziom rotacji wyniósł w ubiegłym kwartale 22% (czyli utrzymuje się na podobnym poziomie od około roku). Jest to jeden z najwyższych współczynników w Europie. A dlaczego zmieniamy?

  • Bo chcemy poprawić poziom życia – 45%
  • Bo chcemy coś zmienić w swoim życiu – 32%
  • Bo firma przeprowadza restrukturyzację – 27%

Jak widać, jesteśmy dość optymistycznie nastawieni – może zatem warto zacząć szukać aktywnie, jeśli jeszcze tego nie robisz?