Brak pytania o możliwość rozpoczęcia pracy – sygnał przegranej rozmowy kwalifikacyjnej

rekrutacja rozmowa3 460x306 Brak pytania o możliwość rozpoczęcia pracy – sygnał przegranej rozmowy kwalifikacyjnejWyszedłeś ze spotkania rekrutacyjnego  i zorientowałeś się, że nikt nie zapytał cię o to, od kiedy możesz podjąć pracę? Może to być sygnał tego, że nie masz co liczyć na ofertę.

Poza umiejętnościami, kwalifikacjami i oczekiwaniami finansowymi, dla pracodawców często ważne jest jeszcze to, kiedy kandydat może zacząć pracę. Rzadko kiedy, pracodawca będzie chciał czekać miesiącami na to, by móc rozpocząć współpracę z kandydatem. Dlatego zazwyczaj na końcu rozmowy kwalifikacyjnej, pada pytanie o dostępność czasową kandydata. Pracodawca chce wiedzieć, od kiedy – realnie – pracownik może podjąć pracę. Jeśli takie pytanie nie pada, to możesz podejrzewać, że twoja kandydatura nie jest już brana pod uwagę i pracodawcy nie obchodzi to od kiedy możesz zacząć prace, bo tej pracy już dla ciebie i tak nie ma.

Od tej zasady są następujące wyjątki:

  • Bycie bezrobotnym – tu pracodawca zakładać może, że prace możesz zacząć od zaraz
  • Umowa na czas określony – jeśli o tym na rozmowie wspomniałeś, pracodawca zakłada, że masz 2 tygodnie okresu wypowiedzenia.