8 powodów, dla których warto mieć kilka zawodów

rp_multitasking-460x321.jpgWiększość osób spędza swoje życie posiadając jedną pracę jednocześnie i specjalizując się w określonym obszarze zawodowym. Okazuje się jednak, że nie każdemu to wystarcza – są, osoby, które jednocześnie potrafią wykonywać kilka prac i dopiero w takich warunkach czują się szczęśliwe. Dlaczego warto rozważyć opcję posiadania kilku specjalizacji?

1.Trudniej znudzić się tym, co się robi

Wykonywanie tych samych zadań dzień po dniu może po jakimś czasie stać się po prostu nużące i męczące – zwłaszcza, jeśli praca jaką wykonujemy nie jest szczególnie odkrywcza, kreatywna lub nie wymaga wykonywania wielu zróżnicowanych czynności. Posiadając kilka opcji pracy (np. bycia księgową w ciągu dnia i autorem porad księgowych – copywriterem wieczorem) ma się możliwość zmiany zakresu zadań. Trudniej zatem znudzić się tym, co się wykonuje na co dzień. Zwłaszcza, jeśli nasze zawody sporo się od siebie różnią (np. programista w dzień i trener tańca popołudniami).

2.Większa elastyczność przy zmianie pracy

Osoby mające kilka specjalizacji zawodowych, mają znacznie większe możliwości podczas zmiany pracy. Nie chodzi tylko o to, że mogą wysłać CV do większej ilości firm na większą ilość stanowisk, ale również o to, że osoba, która posiada kilka specjalizacji postrzegana jest jako bardziej elastyczna i taka, która może łatwiej zaadaptować się do nowych warunków.

3.Większe poczucie bezpieczeństwa

Możliwość zmiany pracy na kilka sposobów daje również większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres. Po pierwsze masz więcej opcji, a po drugie nie musisz tak bardzo drżeć o prace jak osoba z tylko jednym zawodem, uzależniona od koniunktury na rynku w tym jednym, określonym obszarze.

4.Praca staje się wyborem a nie przymusem

Mając kilka zawodowych specjalizacji, praca zaczyna nieco zmieniać swój charakter – staje się świadomym wyborem. Oczywiście, niezależnie od tego czy masz 1 czy 5 specjalizacji, nadal musisz pracować (o ile nie jesteś rentierem), ale masz większą elastyczność w wyborze tego, co w danym momencie chcesz robić i możesz podjąć świadomą decyzję w tym zakresie.

5.Szybszy i pełniejszy rozwój kompetencji

Jeden zawód i praca w jednym miejscu rozwija w określonym zakresie. Oczywiście, w zależności od twoje otwartości (i kultury firmy),możesz rozwijać sporo kompetencji, ale niektóre, które nie są związane z Twoim zawodem, pozostaną na tym samym poziomie. Kilka opcji specjalizacyjnych rozwija cię szerzej i mocniej – nawet wtedy, kiedy dodatkową pracę wykonujesz jedynie od przypadku i z rzadka.

6.Większa zgodność pracy z pasją osobistą

Dlaczego ludzie podejmują się dodatkowej, odmiennej od codziennej pracy? Najczęściej dlatego, że ten kolejny zawód jest bardziej zgodny i ich pasją lub pracą marzeń. Wybór kolejnego zawodu najczęściej jest efektem albo świadomego wyboru osoby znudzonej dotychczasową pracą albo przypadkiem, który wynika z tego, że zaczęliśmy coś robić w związku z naszym hobby (np. z majsterkowicza przeradzamy się w specjalistę ds. renowacji antyków, na co dzień będąc kierowcą). Ten wybór drugiego i kolejnego zawodu częściej jest zatem czymś w rodzaju „pracy marzeń”.

7.Dywersyfikacja dochodów

Ważnym aspektem posiadania kilku zawodów jest możliwość pozyskiwania środków finansowych z różnych źródeł. I ta jak w przypadku inwestycji finansowych tak i to czyni nas bardziej odpornymi na zmiany na rynku. Mówiąc wprost – nawet jeśli zarobki na jednym stanowisku się zatrzymają na określonym poziomie, to możemy rosnąć finansowo w kolejnej pracy. Osoby posiadające kilka specjalizacji często zmieniają pracę kładąc większy nacisk na to, w którym obszarze zawodowym aktualnie zarabia się nieco więcej.

8.Lepsze zarządzanie czasem

Osoby posiadające kilka zawodów, najczęściej również znacznie lepiej zarządzają własnym czasem – trzeba przecież jakoś pogodzić bycie na pół etatu psychologiem, na pół specjalistą od reklamy, który popołudniami daje korepetycje z angielskiego. Takie osoby często pracują więcej, ale dzięki temu, że kochają to co robią, wcale nie są bardzie zmęczone i dodatkowo zostaje im czas na rodzinę i spotkania z przyjaciółmi.

Tagi: