6 decyzji zawodowych, których możesz żałować za 10-20 lat

163HBudowanie kariery to proces, który trwa przez całe życie. To nie tylko kwestia „tu i teraz” czy okresu studiów, ale historia, która jest budowana aż do emerytury (a niekiedy również po jej osiągnięciu). Jakich decyzji życiowych, które teraz podejmujesz, możesz zawołać za kilka – kilkanaście lat?

1.Lojalność wobec pracodawcy

Z założenia lojalność wobec pracodawcy powinna być korzystna. Niestety nie zawsze jest. Lojalność opłaca się wtedy, kiedy jest przez pracodawcę doceniana i jednocześnie bycie lojalnym jest zgodne z tym, w jakim kierunku chcemy rozwijać nasza karierę. Innymi sowy mówiąc – przy byciu zbyt lojalnym i odrzucaniu propozycji pracy (lub braku podejmowania prób aktywnego jej szukania), możemy na dłuższy czas utknąć w miejscu, które nie da nam wystarczającej bazy do tego, by w przyszłości zdobyć lepsze stanowisko lub pieniądze.

2.Brak inwestowania w szkolenia i rozwój (lub szkolenia „bez sensu”)

Mam studia, to po co mi kolejny kurs? Takie myślenie może spowodować stagnacje zawodową. W dzisiejszym świecie, bez nieustannego zdobywania nowych i poszerzania obecnych kwalifikacji nie ma możliwości by rozwijać swoją karierę w wystarczającym tempie. W końcu prześcigną nas ci, z większą wiedzą i kompetencjami. M dłużej zatem odkładasz decyzję o dokształcaniu tym wolniej będzie rozwijała się Twoja kariera. Wybierając szkolenia lub dodatkowe studia zwróć również uwagę na to, by wybrać takie obszary, które są nie tylko zgodne z twoimi zainteresowaniami, ale również z rynkiem pracy. Co z tego, że ukończysz studia, które do niczego ci się nie przydadzą?

3.Praca bez umowy i brak odkładania oszczędności

Możesz nie wierzyć w ZUS  – ale nieco naiwnym jest podejście, że „jakoś to będzie” Nie planujesz przecież pracować do dnia śmierci (ani tej nie planujesz zbyt szybko, prawda?). Musisz zatem liczyć się z tym, że przyjdzie czas, w którym nie będziesz już móc pracować. I w tym okresie będziesz potrzebował finansowego zaplecza, o którym musisz pomyśleć już teraz. Im wcześniej zaczniesz odkładać fundusze na przyszłość (czy to w systemie emerytalnym czy poza nim) tym większe masz szanse na to, że zgromadzisz wystarczające środki. Pamiętaj o tym, że jeśli decydujesz się na samodzielne inwestowanie, to rozpoznaj rynek zanim podejmiesz decyzję – nie zawsze opłaci ci się to, co mówi twój doradca finansowy.

4.Praca jedynie dla pieniędzy

To, że podejmując decyzję dotycząca pracy musimy również myśleć o tym, ile w tej pracy zarobimy jest sprawa oczywistą. Problem w tym, że jeśli naszą motywacją jest jedynie aspekt finansowy, a kariera na którą się decydujemy ani nie sprawia nam radości ani nie jest dla nas to obszar interesujący, konsekwencje mogą mieć katastrofalne skutki. Jeśli pracujemy w obszarze, którego nie lubimy, nasz poziom stresu rośnie. Brak satysfakcji z wykonywanych zadań przekłada się tez na zwiększenie poziomu frustracji. Efektem może być narastające pogorszenie nastroju, które doprowadzi do rozwoju depresji. Duży poziom stresu to również rozwój problemów zdrowotnych. Podsumowując –kierując się jedynie aspektem finansowym ryzykujesz, że za 20 lat będziesz i owszem dumnym posiadaczem satysfakcjonującego konta bankowego, ale jednocześnie schorowaną osobą z depresją, której nic nie będzie cieszyć. Badania naukowe wykazują, że o ile kwestie finansowe są w życiu ważne, to poziom odczuwanego szczęścia, wcale nie zależy od stanu posiadania.

5.Brak podejmowania ryzyka zawodowego

Wychodzenie ze strefy komfortu to bardzo trudny proces – dlatego tak wielu z nas godzi się na to, co „przynosi los” i nie bierze odpowiedzialności za swoje decyzje. W efekcie – nie wyjeżdżamy za granicę, bo się boimy porażki i tego, że będzie „za trudno”. Nie zmieniamy pracy, bo lepsza stara bieda niż nowe, nieznane ryzyko. Nie otwieramy własnego biznesu, bo boimy się tego, że się nam nie uda (i rzeczywiście – pierwsze biznesy rzadko kiedy są udane). Efektem jest tkwienie w miejscu i uświadomienie sobie o kilkunastu latach, że ostatnich kilka zmarnowaliśmy. Nie pozwól sobie na to!

6.Odkładanie marzeń na później

Czy wiesz, że wśród pięciu rzeczy, których ludzi najbardziej żałują na łożu śmierci jest brak pozwolenia sobie na to, by być szczęśliwym? Tak – ludzi nie żałują tego, że byli nieszczęśliwi, ale tego, że sobie na odczuwanie szczęścia nie pozwalali i żyli zgodnie z oczekiwaniami innych, swoje potrzeby i marzenia odkładając na później. Jeśli decydujesz się na to, by żyć tak, jak inni sobie tego życzą (np. poszukać stabilnej pracy, bo tego oczekuje twoja rodzina) to może okazać się, że za jakiś czas będziesz po prostu nieszczęśliwym człowiekiem.

Tagi: