Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej nagrywanej na video?

video cv3 Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej nagrywanej na video?Nowoczesne technologie umożliwiają wprowadzenie do rekrutacji nowych technik, które znacznie ułatwiają i usprawniają proces prowadzenia rekrutacji. Jednym z takich narzędzi, jest rozmowa rekrutacyjna, która polega na tym, że kandydat otrzymuje dostęp do serwisu, w którym może nagrać odpowiedzi na pytania, które przygotował dla niego rekruter. Rozmowa prowadzona jest z domu, a jedyne co kandydatowi jest do jej odbycia potrzebne, to – poza loginem i hasłem – dostęp do internetu i kamerka internetowa. Dla wielu kandydatów, tego typu rozmowa to nowość. Jak się do niej przygotować?


Pierwszą różnicą, która – zwłaszcza przy pierwszym tego typu wywiadzie – jest najtrudniejsza, to fakt iż kandydat mówi do kamerki wiedząc, że po drugiej stronie, nikogo nie ma. Nie ma w przypadku takiej rozmowy interakcji z drugim człowiekiem. Jest jedynie zestaw pytań, który (w zależności od tego, z jakiego systemu korzysta rekruter) nie jest kandydatowi znany przed rozmową (tak jak w przypadku każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej). Nie można się zatem do pytań przygotować, a odpowiedzi najczęściej nie można nagrać po raz drugi. Poza tym, kandydat nie widzi twarzy rozmówcy, zatem nie może wnioskować z jego mimiki, jakie wrażenie na rekruterze zrobiła jego odpowiedź. Nie ma również bodźców redukujących stres (takich jak np. to, że osoba siedząca naprzeciwko się do ciebie uśmiecha). To wszystko zwiększa stres i sprawia, że podczas tego typu „rozmowy rekrutacyjnej” czujemy się po prostu dziwnie – przynajmniej przez kilka pierwszych razy. Jak sobie zatem z tym stresem poradzić? Jak się do rozmowy przygotować by wypaść jak najlepiej i co warto wiedzieć na temat tego, w jaki sposób będziemy oceniani.

Dlaczego rekruterzy decydują się na prowadzenie rozmowy za pomocą nagrania?
Przede wszystkim dlatego, że oszczędza to czas i zasoby. Rekruter wysyła po prostu link i zakłada konto. Nie musi umawiać spotkania, nie musi dbać o to, by menedżer miał w tym samym czasie możliwość spotkania (bo nagranie w razie potrzeby można po prostu wysłać). Ta metoda daje też pewność tego, że każdy kandydat odpowie na te same pytania. Najważniejsze jednak jest to, że w razie jeśli kandydat nie sprawdzi się już w trakcie pierwszej minuty, rekruter nie musi oglądać kandydata do końca a kandydat nigdy się tego nie dowie. (W przypadku normalnej rozmowy rekrutacyjnej, nie powinno się jej kończyć po 5 minutach i rekruterzy zwykle tego nie robią, mimo iż wiedzą, że kolejne 10 minut spotkania, to dla nich strata czasu).

Jak się przygotować do nagrania?

Strój i otoczenie

 • Pamiętaj, że tego typu rozmowa to takie samo spotkanie jak każde inne spotkanie rekrutacyjne. Przez to, że odbywa się w Twoim domu, wcale nie jest mniej formalne. Ubierz się zatem elegancko (choć nie musisz siedzieć w marynarce we własnym pokoju, to koszula i krawat powinny być standardem).
 • Zadbaj o to, by nikt ci nie przeszkadzał – zamknij drzwi na klucz, uprzedź domowników, że masz spotkanie i że będziesz zajęty (dochodzący z „offu” głos „Misiaczku, obiad” może zniweczyć najlepsze wrażenie).
 • Zastanów się nad tym, co będzie widoczne na ekranie nagrania – zadbaj o to, by za tobą nie było nieuporządkowanej odzieży, leżących na podłodze skarpet, zdjęć z wakacji itd. Najlepiej, jeśli za tobą będzie jedynie jasna ściana (ewentualnie jeśli chcesz się stylizować na intelektualistę, nagraj się na tle półek z książkami – tylko zadbaj wtedy o to, by tytuły były związane z twoją specjalizacją.
 • Światło i jakość nagrania

  • Zanim włączysz link i zaczniesz nagrywać swoje odpowiedzi, sprawdź jak wyglądasz na nagraniu. Sprawdź ustawienie światła (tak, by twoja cera wyglądała świeżo i naturalnie. W razie konieczności możesz nawet pomóc sobie makijażem!).
  • Sprawdź jakość nagrania – czy jest wyraźne a głos czysty. Jeśli nagranie nie jest najlepszej jakości, spróbuj innej kamerki lub wykorzystaj oprogramowanie, które pomoże ci poprawić jego jakość.

  Redukcja stresu

  Rozmowa w postaci „gadał dziad do obrazu” zwłaszcza, jeśli nie możemy powtórzyć naszych odpowiedzi jest mocno stresująca (zwłaszcza dla pokolenia, które nie urodziło się z telefonem robiącym selfie w ręce). Co zatem może ci pomóc?

  • Przyklej za monitorem swoje CV – będziesz czuć się bezpieczniej i będziesz mieć ściągę w razie jeśli padnie pytanie dotyczące twojego doświadczenia.
  • Umieść w niewidocznym miejscu coś, co cię uspokaja – zdjęcie rodziny, pamiątkę z wakacji, hasło, które dodaje ci otuchy – cokolwiek, co sprawia, że będziesz czuć się bezpiecznie.
  • Przed rozmową zrób coś, co cię relaksuje – idź na siłownię, weź prysznic, oglądnij ulubiony serial – w odróżnieniu od standardowej rozmowy kwalifikacyjnej, ty wybierasz czas, w jakim podejmiesz się wyzwania udzielenia odpowiedzi na pytania rekrutera.

  Jak odpowiadać na pytania?

  • Czas odpowiedzi 30 sek – 2 min – w odróżnieniu do standardowej rozmowy, w której niekiedy rekruter zadaje dodatkowe pytania lub przerywa monolog kandydata, tutaj ty sam musisz zdecydować kiedy zakończyć odpowiedź. Najlepiej jeśli zmieścisz się w czasie od 30 sekund do 2 minut odpowiedzi (w zależności od złożoności pytania i tego, co chcesz przekazać). Dłuższa wypowiedź będzie najczęściej powtarzaniem tego co już powiedziałeś. Krótsza, może nie pozwolić ci przekazać wszystkiego i może zostać odebrana jako udzielona na zbyt wysokim poziomie stresu.
  • Z uśmiechem – mimo iż nie ma przed tobą nikogo, to ktoś będzie cię oglądał. Weź zatem przykład z aktorów i tak jak uśmiechają się do kamery mimo iż nie widzą swojej widowni, tak i ty postaraj się co jakiś czas uśmiechnąć – przecież chcesz sprawić dobre wrażenie.
  • Bądź konkretny i staraj się mówić precyzyjnie. Pamiętaj, że rekruter nie może cię dopytać, zatem jeśli czegoś nie zrozumie, nie będziesz mieć okazji tego dookreślić.
  • Przygotuj się na najczęstsze pytania jakie padają na rozmowach – nagraj się odpowiadając na nie – to pozwoli ci oswoić się zarówno z kamerą jak i płynniej odpowiadać.
  • Patrz w oko kamery, ale nie przez cały czas – to taki sam kontakt wzrokowy jak każdy inny – jeśli będziesz „wlepiać wzrok” w kamerę, to rekruter będzie miał poczucie, że nie odrywasz od niego wzroku, a przy takiej „obserwacji” czujemy się zazwyczaj skrępowani (tego efektu zaś nie chcesz wywołać).
  • Pamiętaj, że mówisz do żywego człowieka – mimo iż go nie widzisz.
  • Przygotuj sobie pytania do firmy – może się zdarzyć, że na końcu rozmowy padnie pytanie o to, czy ty masz jakieś pytania. Przygotuj je zawczasu i zadbaj o to, by były precyzyjne. Nie tłumacz się z tego, dlaczego pytasz o daną rzecz – po prostu zadaj jak najprostsze pytanie (np. „Interesuje mnie szczegółowy zakres obowiązków na tym stanowisku. Chciałbym również wiedzieć, jak wygląda przygotowanie do pracy i możliwość szkoleń w Państwa firmie.”

  Plusy nagrywanej rozmowy rekrutacyjnej z punktu widzenia kandydata

  Choć systemy „video on demand” zostały zaprojektowane by przede wszystkim ułatwić rekruterom pracę, to system ten ma również kilka plusów z perspektywy kandydatów, z których warto zdawać sobie sprawę. Są to przede wszystkim:

  • Brak konieczności dojazdu na spotkanie – to zaś oszczędza czas kandydata.
  • Możliwość nagrania wywiadu w czasie dogodnym dla kandydata – możesz odbyć rozmowę wtedy, kiedy twoje możliwości koncentracji są najlepsze. Jeśli zatem świetnie funkcjonujesz rankiem, nagra odpowiedzi rano. Jeśli jesteś bardziej spokojny i efektywny wieczorami, zaplanuj sesję na popołudnie.
  • Brak dodatkowych pytań – ponieważ rekruter nie wie, co odpowiesz na poszczególne pytania, nie może zaprojektować bardzo szczegółowych pytań. Nie jest też w stanie dopytać cię na bieżąco o kwestie, które go zainteresowały lub zaniepokoiły. Tak naprawdę to ty jesteś architektem tego, jak twoje nagranie będzie wyglądać i nie musisz stresować się dodatkowo tym, że nagle pojawi się jakieś „pytanie- pułapka”.

  Jeśli odbyliście już tego typu spotkanie kwalifikacyjne, podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!