Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej nagrywanej na video?

rp_video-cv3.jpgNowoczesne technologie umożliwiają wprowadzenie do rekrutacji nowych technik, które znacznie ułatwiają i usprawniają proces prowadzenia rekrutacji. Jednym z takich narzędzi, jest rozmowa rekrutacyjna, która polega na tym, że kandydat otrzymuje dostęp do serwisu, w którym może nagrać odpowiedzi na pytania, które przygotował dla niego rekruter. Rozmowa prowadzona jest z domu, a jedyne co kandydatowi jest do jej odbycia potrzebne, to – poza loginem i hasłem – dostęp do internetu i kamerka internetowa. Dla wielu kandydatów, tego typu rozmowa to nowość. Jak się do niej przygotować?


Pierwszą różnicą, która – zwłaszcza przy pierwszym tego typu wywiadzie – jest najtrudniejsza, to fakt iż kandydat mówi do kamerki wiedząc, że po drugiej stronie, nikogo nie ma. Nie ma w przypadku takiej rozmowy interakcji z drugim człowiekiem. Jest jedynie zestaw pytań, który (w zależności od tego, z jakiego systemu korzysta rekruter) nie jest kandydatowi znany przed rozmową (tak jak w przypadku każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej). Nie można się zatem do pytań przygotować, a odpowiedzi najczęściej nie można nagrać po raz drugi. Poza tym, kandydat nie widzi twarzy rozmówcy, zatem nie może wnioskować z jego mimiki, jakie wrażenie na rekruterze zrobiła jego odpowiedź. Nie ma również bodźców redukujących stres (takich jak np. to, że osoba siedząca naprzeciwko się do ciebie uśmiecha). To wszystko zwiększa stres i sprawia, że podczas tego typu „rozmowy rekrutacyjnej” czujemy się po prostu dziwnie – przynajmniej przez kilka pierwszych razy. Jak sobie zatem z tym stresem poradzić? Jak się do rozmowy przygotować by wypaść jak najlepiej i co warto wiedzieć na temat tego, w jaki sposób będziemy oceniani.

Dlaczego rekruterzy decydują się na prowadzenie rozmowy za pomocą nagrania?
Przede wszystkim dlatego, że oszczędza to czas i zasoby. Rekruter wysyła po prostu link i zakłada konto. Nie musi umawiać spotkania, nie musi dbać o to, by menedżer miał w tym samym czasie możliwość spotkania (bo nagranie w razie potrzeby można po prostu wysłać). Ta metoda daje też pewność tego, że każdy kandydat odpowie na te same pytania. Najważniejsze jednak jest to, że w razie jeśli kandydat nie sprawdzi się już w trakcie pierwszej minuty, rekruter nie musi oglądać kandydata do końca a kandydat nigdy się tego nie dowie. (W przypadku normalnej rozmowy rekrutacyjnej, nie powinno się jej kończyć po 5 minutach i rekruterzy zwykle tego nie robią, mimo iż wiedzą, że kolejne 10 minut spotkania, to dla nich strata czasu).

Jak się przygotować do nagrania?

Strój i otoczenie

Jak odpowiadać na pytania?

Plusy nagrywanej rozmowy rekrutacyjnej z punktu widzenia kandydata

Choć systemy „video on demand” zostały zaprojektowane by przede wszystkim ułatwić rekruterom pracę, to system ten ma również kilka plusów z perspektywy kandydatów, z których warto zdawać sobie sprawę. Są to przede wszystkim:

Jeśli odbyliście już tego typu spotkanie kwalifikacyjne, podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!