Idzie ku dobremu – raport ManpowerGroup

rp_superman1.jpgZ ostatniego raportu ManpowerGroup dotyczącego prognoz rekrutacyjnych na kwartał, który właśnie się zaczął wynika, że będzie lepiej. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +8% (po korekcie sezonowej) . nie jest to może jakiś szalony wzrost, ale nie jest gorzej i powoli, powoli będzie coraz lepiej z perspektywy pracowników.

Spodziewanego wzrostu zatrudnienia spodziewa się 16% firm, a 7% zamierza zwolnić pracowników – w większości firm będzie zatem stabilnie – bez zmian. Największe zatrudnienie spodziewane jest w budownictwie (21%), transporcie i TSL (18%) oraz w produkcji (14%).  Zwalniać będą kopalnie i przemysł wydobywczy, energetyka oraz przetwórstwo rolniczo – leśne.

W porównaniu do innych badanych krajów prezentujemy się nie najgorzej. Oczywiście daleko nam do takich krajów jak Tajwan czy Indie, które przewidują ponad 40% wzrost zatrudnienia, ale na tle innych krajów Europy wypadamy nieźle. Tylko Rumunia planuje większy rozwój – 11% oraz Bułgaria (zaledwie o 1% większy niż Polska). W Wielkiej Brytanii, Niemczech Czechach, Holandii pracy ma być mniej niż u nas. Kryzys dotyka Włochy – spadek zatrudnienia ma tam osiągnąć 6%.