Dziecko nie chce chodzić do szkoły? Cóż… ma twoje geny

child with computerDenerwuje cię fakt, że twoje dziecko jest mało zmotywowane do tego, by chodzić do szkoły? Narzeka, symuluje choroby i nie chce się uczyć? Edukacja jest ważna, ale być może to wcale nie wina malucha – w końcu nie daleko pada jabłko od jabłoni.

Naukowcy po przebadaniu ponad 13.000 bliźniaków z 6 krajów stwierdzili, że około 40-50% różnic w motywacji dziecka do nauki to wpływ genetyki! Mimo tych samych nauczycieli, mimo tego samego wychowania (czyli podobnego wpływu wychowania jakie rodzice oferują dziecku) i mimo bardzo podobnego kontekstu społecznego, w którym funkcjonują bliźniacy, jedno dziecko może być „pracusiem i kujonkiem” a drugie kompletnie nie być zainteresowane nauką. Na czym więc polega różnica między nimi? Otóż na różnym zestawie genów. Dodatkowym potwierdzeniem tej tezy jest również to, że badane dzieciaki pochodziły z krajów o różnym podejściu do edukacji – a wnioski były takie same: między bliźniakami są motywacyjne różnice, które da się wytłumaczyć jedynie genami.

Zanim zatem zaczniesz obwiniać swoje dziecko, nauczycieli czy partnera, który nie przykłada się do wychowania, zastanów się, po kim dziecko odziedziczyło „gen lenistwa” – może po Twojej części rodziny?

Na szczęście geny to nie wszystko – tym, którzy mają „gorsze” i tak może się chcieć – tylko trzeba nad takimi dziećmi nieco więcej pracować.

Źródło: eurekalert.org

Tagi: