Chcesz zapobiec wypaleniu zawodowemu? Doceń swojego partnera!

rp_wypalenie4.jpgWypalenie zawodowe, które sprawia, że nasza praca nie tylko nie przynosi nam już satysfakcji i staje się codzienną udręką jest oczywiście związane z warunkami pracy. Okazuje się jednak, że na to czy ulegniemy wypaleniu i w jakim stopniu, wpływ ma również nasze środowisko rodzinne.

Terminy, których nie jesteśmy w stanie dotrzymać, niska pensja i niepłatne nadgodziny, wymagający szef, złośliwi koledzy – to wszystko sprawia, że pracuje się nam coraz gorzej i gorzej aż w końcu wypalamy się na tyle, że jedynym ratunkiem dla naszej zszarganej psychiki staje się dłuższy urlop lub zmiana pracy. Jak wynika jednak z badań przeprowadzonych w Montrealu, przed wypaleniem zawodowym może nas również uchronić rodzina. Mimo iż w teorii nie jest związana ze środowiskiem pracy.

Po przebadaniu prawie 2000 pracowników z 63 różnych organizacji, badacze odkryli, że mimo tych samych warunków pracy niektórzy ludzie częściej ulegają wypaleniu zawodowemu niż inni. Co ich różni? Okazało się, że status rodzinny. Najbardziej sprzyjające temu, by nie wypalić się za szybko okazały się takie czynniki jak:

Wszystkie te czynniki związane są również z mniejszym ryzykiem pojawienia się depresji.

Warto zatem zadbać o naszego partnera by nam się za szybko nie wypalił zawodowo – a jeśli to zrobimy, to on/ ona zadba o nas. I nam w pracy też będzie łatwiej.

źródło:sciencedaily.com