2 sposoby dobrego wyboru praktyk wakacyjnych

rp_studia-za-granica31.jpgPierwsze praktyki, realizowane najczęściej podczas wakacji, to okazja nie tylko do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, które będzie można wpisać w CV, ale przede wszystkim sposób na to, by rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć wiedzę na temat samego siebie i swoich oczekiwań w stosunku do stałej pracy w przyszłości. Jaką strategię przyjąć, by nie zmarnować czasu i wykorzystać sensownie czas, jaki poświęcisz praktykom? Zastanów się nad poniższymi dwoma opcjami – być może pomogą ci podjąć właściwą decyzję.

Praktyki można zrobić po to, by mieć co wpisać do CV (bez większej refleksji nad tym co to będzie) oraz po to, by rzeczywiście pomóc swojej karierze w przyszłości. Studia często wybieramy na podstawie błędnych przesłanek – bo nasi koledzy idą na ten kierunek, bo mama by chciała żebym był prawnikiem, bo wydaje się nam, że to jest coś, co nas interesuje lub przewidywania rynku pracy mówią, że w tym obszarze będzie praca. Rzeczywistość bywa mocno rozczarowująca.

Niezależnie od tego, czy to co studiujesz ci się podoba czy też nie, praktyki można wykorzystać po to, by w przyszłości było łatwiej. A kiedy jest łatwiej? Wtedy kiedy robisz to co lubisz i zdobyłeś kwalifikacje by móc to wykonywać zawodowo. Zanim jednak będziesz wiedział co lubisz – musisz się o tym przekonać. Dlatego najlepsze dwie strategie jakie możesz przyjąć to: strategia oparta o pogłębianie wiedzy w obszarze który rzeczywiście cię interesuje lub sprawdzenie się w zupełnie nowych warunkach, by zobaczyć, czy praca w tym obszarze może być dla ciebie przyjemnością.

Co wziąć pod uwagę przy każdej z nich?

Strategia 1 – rozwijaj te umiejętności, których realizacja, sprawia ci przyjemność

Krok 1 – zastanów się nad tym, co lubisz robić. Weź pod uwagę poniższe obszary:

Zastanowienie się nad tym co sprawia ci przyjemność a co jest dla ciebie trudnością, pomoże ci określić jaka (prawdopodobnie) praca będzie dla ciebie problemem, a jaka może być ciekawym wyzwaniem. Przykładowo, jeśli nie lubisz rozmawiać przez telefon i masz trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów (np. wstydziłbyś się podejść do obcej osoby na ulicy i zaprosić ją na kawę) o unikaj praktyk, których założeniem jest kontakt z klientami. Jeśli zazwyczaj masz problemy ze zorganizowaniem własnego czasu i zostawiasz wszystko na ostatnią chwilę, nie decyduj się na praktyki, na których jest to jedna z ważniejszych kompetencji. Jeśli jesteś już na etapie (bo nie każdy student na nim jest), że wiesz co lubisz robić i możesz to konkretnie określić, to postaraj się szukać takich praktyk, które uwzględniają te zadania w jak największym stopniu. Dzięki temu:

Krok 2 – Przeczytaj dokładnie opis zadań na praktykach w ogłoszeniu.

Większość ogłoszeń dotyczących praktyk dokładnie opisuje zakres zadań, jakie praktykant będzie wykonywał. Przeczytaj go dokładnie i  sprawdź na ile pasuje do tego, co ustaliłeś w temacie swoich potrzeb. Wybierz takie oferty, które nie zawierają elementów, które są dla ciebie problematyczne.

Krok 3 – wyślij aplikację.

A w treści maila zawrzyj w kilku zdaniach opis tego, czego konkretnego chciałbyś się nauczyć na praktykach – pokażesz, że jesteś zdeterminowany i wiesz czego chcesz.

Strategia 2 – sprawdź się w nowych zadaniach

Innym sposobem na zbudowanie swojej kariery jest wyjście ze strefy komfortu i spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Jest to dobra strategia dla osób, które nie bardzo jeszcze wiedzą czego chcą, lub już przewidują, że to, co studiują nie będzie stanowić ich źródła utrzymania. Jeśli wiesz, że po ukończeniu inżynierii środowiska nie będziesz pracować w zawodzie, to zbuduj sobie bazę do tego, by się przekwalifikować i od razu sprawdzić w jakich innych zadaniach niż projektowanie i kwestie techniczne czujesz się dobrze.  Jak to zrobić?

Krok 1 – zapoznaj się z opisem najbardziej popularnych stanowisk pracy.

Sprawdź jakie kompetencje są wymagane i jaki jest podstawowy zakres stanowisk. Spróbuj wyobrazić sobie siebie w danej pracy – jakie byłyby jej plusy i minusy? Wypisz te stanowiska, które wydają ci się ciekawe i jednocześnie nie masz podobnych doświadczeń na koncie. Przykładowo – jeśli nigdy nie pracowałeś w sprzedaży, a wydaje ci się, że łatwo nawiązujesz kontakt z ludźmi i do tego jest to branża, w której stale poszukiwani są pracownicy, to może warto spróbować?

Krok 2 – przeglądnij ogłoszenia w serwisie pracy i biurach karier.

Zrób to dokładnie, czytając opis stanowisk i skupiając się na tych obszarach zawodowych, które ustaliłeś w kroku 1. Postaraj się wybierać firmy większe – zazwyczaj posiadają one wiele stanowisk dla praktykantów a do tego, mają dość rozbudowaną rekrutację i specjalistów, którzy są w stanie zauważyć potencjał kandydata. Dzięki temu nawet jeśli złożysz CV na mało odpowiednie dla ciebie stanowisko, mogą dać ci szansę na takim, do którego ich zdaniem będziesz lepiej pasować.

Krok 3 – przygotuj dobrze aplikację

Ponieważ będziesz kandydował na stanowisko nie związane z Twoim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym umotywuj to już w treści maila. Napisz wprost, że chcesz sprawdzić się na tym stanowisku mimo iż jest odlegle od tego co studiujesz, bo chcesz nadać nowy bieg swojej karierze i zdobyć kompetencje, których na studiach nie możesz rozwinąć. Napisz również, że zapoznałeś się z profilem praktyk i uważasz, że odpowiadają zarówno twoim potrzebom jak i masz cechy, które pomogą ci realizować zadania efektywnie. Nie bój się wyjść poza schemat i strefę komfortu.

Nie marnuj czasu podczas praktyk – jeśli wybierzesz je nieodpowiednio, to zarówno niczego nie dowiesz się o sobie jak i nie rozwiniesz się tak, jakbyś mógł.

Tagi: