10 zawodów, w których najłatwiej o uzależnienie

Mixing of a cocktailCzy więcej piją ci, którzy zarabiają więcej, czy może ci, których na to nie stać? Badania nad uzależnieniami i ich związkiem z zarobkami i uwarunkowaniami genetycznymi ujawniają ciekawe zależności.

Otóż okazuje się, że (badania przeprowadzone na bliźniakach na Uniwersytecie w Minnesocie) osoby, które zarabiają więcej, są bardziej podatni na uzależnienia, ale jednocześnie,  więcej piją osoby zarabiające mało. Różnica polega na tym, że o ile osoby zarabiające więcej po prostu więcej piją globalnie, to wśród osób zarabiających mało, widać wiele różnic w konsumpcji alkoholu – część nie pije wcale, a część pije prawie non stop.

Badania przeprowadzone na bliźniakach ujawniły smutną prawdę – na osoby o niskich dochodach większy wpływ ma dziedzictwo genetyczne – innymi słowy, jeśli w rodzinie był problem z alkoholem, to osoby te, mają większe szanse na wpadnięcie w uzależnienie, niż osoby zarabiające więcej. Według badaczy jest to związane z wyborem uzależnienia, jako metody redukcji stresu.

A jakie zawody sa najbardziej podatne na uzależnienia? Organizacja Substance Abuse and Mental Health Services Association przygotowała listę tych, które są najbardziej niebezpieczne (w USA) czy i u nas jest podobnie?:

  1. Gastronomia
  2. Pracownicy budowlani
  3. Artyści i pracownicy mediów
  4. Pracownicy sprzedaży
  5. Fachowcy (instalacje, naprawy)
  6. Rolnicy
  7. Pracownicy branży transportowej
  8. Pracownicy zajmujący się czystością
  9. Opiekunowie
  10. Pracownicy administracyjni, urzędnicy
Tagi: