Czy prokrastynujesz swój sen?

businessman sleeping in parkNie wysypiasz się, jesteś ciągle zmęczony, zbyt późno kładziesz się spać? Być może nie wynika to wcale z tego, że masz tak dużo obowiązków, lecz z tego, że bez powodu odkładasz sen na później?

O pojęciu prokrastynacji, czyli odkładania ważnych spraw na później, pisaliśmy już na blogu kilkukrotnie. Okazuje się jednak, że prokrastynować można nie tylko bieżące zadania i pracę, ale również … sen. Osoby, które to robią, zwlekają z zaśnięciem, podejmując różne aktywności, które tak naprawdę wcale nie są koniecznie potrzebne, a w efekcie się nie wysypiają, są zmęczone i pozbawione energii.

Badania nad odkładaniem snu na później przeprowadziła grupa psychologów Denise T. D. de Ridder, dr Catharine Evers i dr Marieke Adriaanse. Okazało się, że osoby, które najczęściej odkładają sen na póxniej, to również osoby mające problem z tzw.. samoregulacją. Praktycznie mówiąc, to ludzie, którzy często nie dbają o siebie na wielu poziomach – nie jedzą zdrowa, nie piją wystarczającej ilości wody, nie są fizycznie aktywne. Działają na co dzień tak, że same sobie szkodzą. Odkładanie snu na później, jest jednym z czynników, które najmocniej wpływają na pogorszenie samopoczucia i efektywności tych osób – zmęczenie dodatkowo pogarsza ich stan i zdolność do samoregulacji.

Jak sobie radzić jeśli prorastynujesz sen? Musisz spróbować zapanować nad tym problemem – najlepszym wyjściem jest zadbanie o higienę snu (przewietrzony pokój, brak czynników rozpraszających, świeża pościel) oraz ustalenie na sztywno czasu, w którym idziesz spać i zmuszanie się do położenia się (bez książki do poduszki) nawet jeśli wydaje ci się, że nie odczuwasz zmęczenia.

Pamiętajcie, że brak wystarczającej ilości snu jest bardzo szkodliwy i mimo, iż niekiedy nawet nie zauważamy na o dzień negatywnych konsekwencji, wpływa źle na nasz mózg i samopoczucie.