Mowa ciała nóg

wysokie obcasy13 Mowa ciała nógCzy wiesz, że to jak siedzisz, przekazuje pewne informacje o twoim nastroju i aktualnym samopoczuciu? Dowiedz się, co oznacza założenie stopy za łydkę lub częste machanie stopą i wykorzystaj tę wiedzę na spotkaniu z klientem lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nogi przekazują wiele informacji na temat naszego zachowania. Znając zasadę, możemy kontrolować to, jakie informacje przekazujemy lub nauczyć się rozpoznawać emocje u innych. Co zatem oznaczają poszczególne gesty?

  • Założona noga kopiąca powietrze – znudzenie (jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter wykonuje taki gest, spróbuj wciągnąć go w rozmowę),
  • Stopa schowana za łydkę – niepewność, negatywne emocje (uważaj na taki gest u klienta podczas prezentacji)
  • Pojedyncze ruchy stopą góra-dół (wolne, nie nerwowe – zaciekawienie, uczenie się. Podczas rekrutacji to dobry znak)
  • Ręce zaplecione za kolano założone na druga nogę – niechęć do kompromisu (klienta będzie trzeba nico dłużej przekonywać)
  • Krzyżowanie nóg w kostkach – zablokowanie na kontakt (najpierw rozluźnij rozmówcę)
  • Nerwowe machanie stopą lub podrygiwanie całej nogi – zdenerwowanie, rozdrażnienie (uspokój siebie bądź rozmówcę).

Oczywiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie będziesz pamiętać o tym, jak założyć nogi, by przekazać określone informacje. Znacznie lepiej skupić się na tym, co chcesz powiedzieć (i jak to zrobić). Warto jednak pamiętać o tym, by unikać nerwowego poruszania nogami. Dlaczego? Bo takie zachowanie może wywołać nerwowość u drugiej osoby, która będzie odebrana nawet na nieświadomym poziomie. W efekcie osoba, która z tobą rozmawia, zaczyna być poddenerwowana i nie wie dlaczego. Wie jednak, że w twoim towarzystwie czuje się niekomfortowo – to zaś zaburza każdy kontakt. Jeśli masz zatem tendencje do „trzepania nogą” podczas rozmowy, zwróć na to uwagę i weź do ręki długopis, którym będziesz mógł się bawić – dzięki temu zniwelujesz ryzyko poruszania nogą.